Zamknij

Nieoficjalnie: Żałoba narodowa po Janie Olszewskim potrwa dwa dni

Redakcja
12.02.2019 10:35
Jan Olszewski
fot. Jan KUCHARZYK/East News

Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego potrwa najprawdopodobniej od piątku do soboty, do godziny 19 – poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Decyzja ws. żałoby zostanie ogłoszona we wtorek. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta poinformował we wtorek w TVP Info, że decyzja ws. żałoby narodowej po śmierci Jana Olszewskiego zostanie ogłoszona we wtorek.

– Najprawdopodobniej żałoba narodowa to będzie piątek i sobota do godz. 19 – oświadczył Mucha.

Zobacz także

Podstawą prawną wprowadzenia żałoby narodowej jest ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z nią żałobę narodową może wprowadzić prezydent w drodze rozporządzenia. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

RadioZET.pl/PAP/DG 

C