Zamknij

Zamach terrorystyczny w Polsce? Mężczyzna chciał zdetonować samochód-pułapkę

10.12.2019 10:06
Zamach terrorystyczny w Polsce? Mężczyzna chciał zdetonować samochód-pułapkę w Puławach
fot. Bartosz KRUPA/East News

Funkcjonariusze ABW zatrzymali Maksyma S. z Ukrainy, który miał przygotowywać zamach terrorystyczny w Polsce. Z ustaleń śledczych wynika, że mężczyzna rozważał przeprowadzenie ataku w galerii handlowej w Puławach.

Maksym S. pochodzi z Ukrainy, a w Polsce mieszka od 2 miesięcy. Niedawno przeszedł na islam, a śledczy uważają, że chciał zdetonować samochód-pułapkę w okolicy galerii handlowej w Puławach w województwie lubelskim. Gromadził też broń, ładunki wybuchowe i pieniądze.

Przygotowywał się najprawdopodobniej co najmniej od 1 października, działając w Puławach, ale też w Warszawie. ABW zatrzymała go 4 grudnia, ale o sprawie poinformowała dopiero teraz.

Wcześniej mężczyzna miał "swoim zachowaniem w relacjach z innymi osobami wzbudzać uzasadnione obawy, że czyni przygotowania do przeprowadzenia eksplozji materiałów wybuchowych, które zagraża życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach" – przekazała we wtorek rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

Według ABW, w ostatnich tygodniach mężczyzna dokonał konwersji na islam, przyjął nowe imię - Muhamat - i uległ silnej radykalizacji.

Zobacz także

Maksym S. z Ukrainy chciał przeprowadzić zamach w Polsce?

Nadzorujący śledztwo Agencji wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie postawił mu zarzuty, a sąd zaakceptował jego wniosek o trzymiesięczny areszt - podała prok. Ewa Bialik.

Maksym S. usłyszał zarzuty przygotowania do sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach oraz formułowania gróźb karalnych - wynika z informacji rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP