Zamknij

Zmarła najstarsza wrocławianka. Za 2 tygodnie obchodziłaby urodziny

Redakcja
30.08.2017 12:57
Zmarła najstarsza wrocławianka. Za 2 tygodnie obchodziłaby urodziny
fot. East News (archiwum Radia ZET)

Zmarła Maria Natalia Olszowska. Była najstarszą wrocławianką. Jej bliscy już szykowali się na uroczystość, bowiem 15 września obchodziłaby 110 urodziny. – Pani Maria odeszła we własnym domu – mówi Wanda Ziembicka-Has, członkini rady osiedla, na którym mieszkała Olszowska.

Maria Natalia Olszowska z domu Chrzanowska siedem lat temu przeszła operację wszczepienia by-passów. Co roku jej bliscy urządzali przyjęcie z okazji urodzin najstarszej mieszkanki stolicy Dolnego Śląska. – Pani Maria odeszła we własnym domu. Szykowaliśmy na jej urodziny kolejny benefis, tak jak przed rokiem, gdy świętowaliśmy 109 lat życia – poinformowała Ziembicka-Has w rozmowie z PAP.

Urodziła się w 1907 r.

Maria Natalia Olszowska urodziła się 15 września 1907 r. w Kutach w późniejszym województwie stanisławowskim na Kresach (dziś Ukraina). W 1926 r. wzięła ślub. Miała córkę, wnuka, dwoje prawnuków i dwoje prawnucząt. Do Wrocławia przeprowadziła się z Obornik Śląskich. Ostatnio mieszkała w bloku przy pl. Grunwaldzkim z 87-letnią córką Stanisławą.

Tak pani Maria obchodziła swoje 109 urodziny:

Była wegetarianką

Jubilatka mówiła, że nie jada mięsa. Uwielbiała za to zupy i jak sama podkreślała - Nikt nie potrafi zrobić takiej, jak babcia. Jej sekretem była łyżeczka masła, którą dodawała na koniec gotowania.

Pani Maria była najstarszą Polka, której wykonano zabieg wszczepienia by-passów. Gdy miała 103 lata zabieg przeprowadził prof. Marian Zembala.

>>Tak rok temu świętowano jej urodziny<<

RadioZET.pl/PAP/strz