Zamknij

Nie żyje filozofka Agnes Heller. Media: zmarła pływając w Balatonie

19.07.2019 23:41
Agnes Heller
fot. PAP/EPA

Agnes Heller nie żyje. Wybitna węgierska filozofka zmarła w piątek w wieku 90 lat – poinformowała Węgierska Akademia Nauk (MTA). Heller, która była uczennicą Gyoergya Lukacsa, przez wiele lat wykładała m.in. w Nowym Jorku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Agnes Heller urodziła się w 1929 r. w Budapeszcie w rodzinie żydowskiej. Przeżyła Holokaust, ale większość członków jej rodziny zginęła w obozach koncentracyjnych.

Agnes Heller nie żyje. Kim była? 

Od 1947 r. studiowała pod kierunkiem marksistowskiego filozofa i teoretyka literatury Gyoergya Lukacsa, a później pracowała na wydziale, który prowadził. jest uważana za jedną z głównych postaci budapeszteńskiego koła filozoficznego w latach 60.

Po zdławionej przez wojska sowieckie rewolucji węgierskiej 1956 r. została wraz z Lukacsem zwolniona z uczelni z przyczyn politycznych.

W 1977 r. wraz z mężem filozofem Ferencem Feherem wyemigrowała do Australii. Wykładała w wielu uniwersytetach, m.in. w New School of Social Research w Nowym Jorku.

Wróciła na Węgry w 1989 r. po upadku komunizmu. Pisała o filozofii historii i moralności, a także o teorii nowoczesności. Była zwolenniczką liberalnej demokracji i zdecydowaną przeciwniczką rządów premiera Viktora Orbana.

Agnes Heller - przyczyna śmierci

Według węgierskich mediów, Heller zmarła pływając w Balatonie.

RadioZET.pl/PAP