Zamknij

Czarnobyl: Płonie Czerwony Las, ogień w pobliżu miasta Prypeć [ZDJĘCIA]

13.04.2020 14:14
Czarnobyl pożar
fot. VOLODYMYR SHUVAYEV/AFP/East News

Wciąż nie udało się opanować pożaru w regionie byłej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Ogień trawi Czerwony Las, sprawiając, że radioaktywne cząstki trafiają do atmosfery. Strefa ognia znajduje się zaledwie pół kilometra od granicy miasta Prypeć.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Płonie Czerwony Las w strefie czarnobylskiej. Jak podała agencja Interfax-Ukraina w najbardziej newralgicznym rejonie b. elektrowni atomowej działa blisko czterystu strażaków.

W strefie wykluczenia w Czarnobylu pali się trawa i ściółka. W gaszeniu uczestniczy 390 osób i 90 urządzeń

- podała Państwowa Służba Ratownicza, cytowana przez agencję prasową.

Ogień pozostaje nieopanowany, a radioaktywne cząstki dostają się do atmosfery. To niebezpieczne, bo wiatr może go roznosić na znaczne odległości.

Jak podaje serwis Napromieniowani.pl, większym zagrożeniem jest jednak pas ognia sięgający zabudowy i obszarów leśnych aniżeli promieniotwórcze cząstki, które dostają się do atmosfery.

Wraz z dymem uwalniane są radioaktywne cząstki do atmosfery, ale jest to zagrożenie o charakterze lokalnym (dla strażaków). Pozostała część radionuklidów zostaje rozproszona w górnych częściach atmosfery i rozrzedzona do tego stopnia, że stają się praktycznie niewykrywalne

- informuje serwis.

Do gaszenia zaangażowano pilotów śmigłowców i pojazdy inżynieryjne na bazie sowieckiego czołgu.

Interfax-Ukraina poinformowała o promieniowaniu w okolicy lasu czarnobylskiego. W regionie kijowskim mieści się w normalnych granicach (Kijów - 0,011 milirentgena/godzinę, region kijowski - w granicach 0,012 mR /godz. z akceptowanym poziomem 0,05 mR /godz.). W tzw. strefie wykluczenia poziomy dawki promieniowania gamma nie uległy zmianie (Czarnobyl - 0,020 mR /godz., akceptowany poziom to 0,055 mR /godz.).

Zobacz także

Pożar w strefie czarnobylskiej jest jednym z wielu na Ukrainie w obecnym czasie, spowodowanych celowymi podpaleniami.

mid-epa08357557
fot.
mid-epa08357560
fot. PAP/EPA/STR (2)

RadioZET.pl/Interfax Ukraina/PAP/Napromieniowani.pl

C