Zamknij

Zmarł Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor miał 91 lat

06.07.2020 09:45
Ennio Morricone
fot. AFP/EAST NEWS

Ennio Morricone nie żyje. Wybitny włoski kompozytor i dyrygent, zdobywca dwóch Oscarów, zmarł w wieku 91 lat - podały w poniedziałek włoskie media. 

Ennio Morricone nie żyje. Kompozytor odszedł o świcie 6 lipca w Rzymie. Według informacji podanych przez włoski dziennik "La Repubblica", Włoch zmarł w wyniku powikłań, jakich doznał po upadku i złamaniu kości udowej. 

Smutną wiadomość przekazał Giorgio Assuma, prawnik i przyjaciel wybitnego kompozytora. Zaznaczył, że do ostatniej chwili życia zachował on "pełną świadomość i wielką godność".

Zobacz też: Carlos Ruiz Zafon nie żyje. Słynny pisarz miał 55 lat 

Ennio Morricone nie żyje. Jego muzyka filmowa wzruszała świat

Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do "Misji", "Nietykalnych" czy "Dawno temu w Ameryce". Był także zdobywcą dwóch Oscarów. W 2007 roku odebrał statuetkę za całokształt twórczości, z kolei osiem lat później, w 2015 roku, za muzykę do "Nienawistnej ósemki".

Jest autorem muzyki do dwóch telewizyjnych filmów o Janie Pawle II w reżyserii Giacomo Battiato z Piotrem Adamczykiem w roli głównej.

Ennio Morricone stworzył muzykę do ponad 500 filmów. Niezapomniane motywy muzyczne skomponowane przez Włocha cały świat kojarzy także z takich obrazów, jak: Dobry, zły i brzydki", "Cinema Paradiso", "Koneser", "Frantic" czy "Nienawistna Ósemka"

Jego melodie wybrzmiewały w filmach najlepszych reżyserów, m.in. Sergia Leone, Paolo Pasoliniego, Briana de Palmy czy Quentina Tarantino. Morricone współpracował m.in. z Pet Shop Boys, Andreą Bocellim i Stingiem. Komponował utwory dla Paula Anki czy Mireille Mathieu.

Na wiadomość o śmierci artysty minister kultury Dario Franceschini oświadczył, że to "smutny dzień dla kultury". "Odszedł jeden z wielkich włoskich artystów o wyrafinowanym talencie, który swymi melodiami potrafił wzruszyć świat" - podkreślił minister.

W kwietniu, podczas narodowej kwarantanny we Włoszech, Ennio Morricone powiedział, że po pandemii zamierza powrócić do koncertów.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/La Repubblica/RT/Twitter