Zamknij

Salmonella w mleku w proszku dla dzieci. Wycofano prawie 7 tys. ton produktu

Redakcja
10.12.2017 19:42
Salmonella w mleku w proszku dla dzieci. Wycofano prawie 7 tys. ton produktu
fot. Pixabay

Francuski rząd nakazał w niedzielę wycofanie prawie 7 tys. ton produktów mlecznych dla niemowląt z powodu ryzyka zakażenia salmonellą. Produkty wytwarzane przez koncern Lactalis były przeznaczone na rynek francuski i rynki zagraniczne.

Ministerstwo gospodarki i finansów Francji opublikowało listę ponad 600 partii produktów. Zakazano ich konsumpcji oraz eksportu. Według AFP obejmuje ona artykuły wysyłane do Algierii, Maroka, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Grecji, Bangladeszu, Chin, Peru, Gruzji, Pakistanu i na Tajwan.

Według rzecznika koncernu Lactalis Michela Naleta decyzja dotyczy "ogromnej" ilości towarów, prawie 7 tys. ton, m.in. mleka dla dzieci w wieku niemowlęcym i poniemowlęcym czy produktów zastępujących mleko. "Nie jestem w stanie ocenić, ile już zostało skonsumowane" - dodał.

Wcześniej, 2 grudnia, Lactalis wycofał już partie artykułów wyprodukowane w fabryce w Craon, na zachodzie Francji. W swoim komunikacie francuski resort gospodarki i finansów ocenił jednak, że środki zastosowane przez firmę "nie były w stanie opanować ryzyka zakażenia" bakteriami salmonelli. Choroba ta jest najbardziej niebezpieczna dla małych dzieci, osób starszych i ludzi o osłabionym układzie odpornościowym.

Zakażenia niemowlaków 

Decyzję z 2 grudnia podjęto w wyniku wystąpienia we Francji salmonelli u 20 niemowląt w wieku do 6 miesięcy, karmionych tymi produktami. Kolejne pięć przypadków zakażenia dzieci wykryto we Francji w tym tygodniu - jedno z nich piło mleko ryżowe niefigurujące na liście produktów wycofanych 2 grudnia. Ministerstwo poinformowało, że stan dzieci jest dobry. Wezwało ponadto rodziców, by nie używali towarów, których dotyczy wydana w niedzielę decyzja.

Zobacz także

Rzecznik Lactalis tłumaczył, że do skażenia doszło prawdopodobnie na początku maja, na jednym z urządzeń wykorzystywanych w fabryce w Craon. "Na wszelki wypadek zdecydowano o wycofaniu szerszej gamy towarów, wyprodukowanych od 15 lutego" - dodał Nalet. Według jego słów koncern Lactalis, nazywany przez AFP jednym ze światowych liderów produkcji przetworów mlecznych, przerwał na weekend produkcję "w celu dodatkowego czyszczenia i dezynfekcji" maszyn. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Co robić, by uchronić się przed salmonellą?

RadioZET.pl/PAP/DG