Zamknij

Amerykańskie media: Iran przez pomyłkę zestrzelił ukraińskiego Boeinga

09.01.2020 18:30
Iran zestrzelił ukraińskiego Boeinga
fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Ukraiński samolot z 176 pasażerami, który rozbił się w Iranie, został zestrzelony – podaje amerykański Newsweek i tamtejsza telewizja CBS. Media powołują się na źródła w Pentagonie oraz amerykański i iracki wywiad. Ukraińscy śledczy, dopuszczeni przez Irańczyków do śledztwa, wykluczają awarię maszyny.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Samolot Boeing 737–800 ukraińskich linii lotniczych spadł z wysokości ośmiu kilometrów, niedługo po starcie z Teheranu. Zginęli wszyscy na pokładzie – 176 osób, w tym 65 obywateli Kanady.

Zobacz także

Według najnowszych doniesień maszyna miała zostać przypadkowo trafiona pociskiem obrony przeciwlotniczej. CBS News dowiedziało się, bazując na informacjach Pentagonu, że Iran zestrzelił ukraiński odrzutowiec w kilka godzin po ataku rakietowym Iranu na cele USA.

Amerykańskie władze są pewne, że ukraiński samolot został zestrzelony przez Iran

amerykański Newsweek i telewizja CBS

Ukraińscy śledczy, którzy przybyli na miejsce wykluczyli awarię silników uznając, że do pożaru maszyny doszło jeszcze w powietrzu. Dziś skoncentrowali się na poszukiwaniu fragmentów rosyjskiej rakiety Tor.

Zobacz także

Wszystko szło normalnie, dopóki samolot nie osiągnął wysokości 8000 stóp, a potem nic. Zbiegło się to z nagłym katastrofalnym zdarzeniem, takim jak uderzenie pocisku. Wygląda na to, że Irańczycy celowali w niego pociskami ziemia-powietrze

telewizja CBS

Pasażerski Boeing 737–800 leciał w środę rano z Teheranu do Kijowa. Rozbił się niedługo po starcie ze stolicy Iranu. Maszyna rozbiła się w okolicy miasta Szahrijar.

RadioZET.pl/Newsweek/Twitter