Zamknij

Auto uderzyło w ogrodzenie cmentarza. Uszkodzone nagrobki polskich żołnierzy

09.10.2019 10:22

W wyniku wypadku samochodowego w środę na wileńskim cmentarzu Rossa uszkodzone zostały nagrobki polskich żołnierzy w kwaterze wojskowej z lat 1919-1920, które tego lata ustawiła polska Fundacja Wolność i Demokracja. Jak poinformowała administrator cmentarza Nijole Minosianiene, „zniszczone zostały co najmniej trzy pomniki i metalowe ogrodzenie cmentarza” Nowa Rossa.

Wilno
fot. PAP

Do wypadku doszło w godzinach porannych, gdy opel z nieustalonych przyczyn zjechał z drogi, uderzył w metalowe ogrodzenie i zawisł na nim, niszcząc nagrobki znajdujące się najbliżej. Przyczyny wypadku i zakres zniszczeń są analizowane.

Wypadek przy cmentarzu w Wilnie

Dwie części cmentarza, Starą i Nową Rossę, dzieli wąska droga. „Widocznie kierowca jechał za szybko, padał deszcz i nie zapanował nad samochodem” – powiedziała honorowa przewodnicząca Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicja Klimaszewska. Przypomniał, że przed kilkoma laty również miał miejsce wypadek samochodowy, w wyniku którego uszkodzony został pomnik. „Wówczas kierowca pokrył koszty odbudowy pomnika” – powiedziała Klimaszewska.

Prezes Komitetu Dariusz Żybort wyraził opinię, że „obecne uszkodzenia powinni obejrzeć przedstawiciele Fundacji Wolność i Demokracja i oszacować straty”. Fundacja pół roku temu zakończyła rewitalizację tej polskiej kwatery wojskowej. Czterdzieści starych nagrobków zostało wymienionych na nowe. Odnowiono też znajdującą się tam kolumnę.

Groby polskich i litewskich bohaterów

Na Nowej Rossie spoczywają żołnierze polscy i litewscy, polegli w latach 1919–20 w bratobójczej walce o Wilno. Spoczywa tam też pięciu żołnierzy z Samoobrony Wileńskiej, którzy polegli w walkach ulicznych z Niemcami i bolszewikami na przełomie 1918 i 1919 roku. Pomiędzy grobami polskich i litewskich żołnierzy stoi kolumna z napisem „Wilno swoim wybawcom”. Do 1939 roku wieńczył ją orzeł.

Zobacz także

Rewitalizację sfinansowały Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundusz Promocji Kultury poprzez Fundację Wolność i Demokracja. Rozpoczęto ją w ubiegłym roku od zbierania odpowiedniej dokumentacji. Następnie zostały wykonane nagrobki, identyczne z tymi z lastryka, które były w kwaterze.

Cmentarz na Rossie, który liczy blisko 250 lat, składa się z kilku części: Starej Rossy, Nowej Rossy i Cmentarzyka Wojskowego z mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, w którym spoczywa jego serce i prochy matki. Na obszarze ponad 10 hektarów jest około 26 tys. nagrobków, pomników, grobowców.

RadioZET.pl/PAP