Zamknij

Nie żyje koala Lewis. Poparzenia, jakich doznał, okazały się śmiertelne

26.11.2019 11:36
misie koala
fot. BBC

Smutna wiadomość dotarła do nas z Australii. Nie żyje koala Lewis, ocalony kilka dni temu z płonącego buszu. Lekarze robili wszystko, aby uratować zwierzę. Poparzenia, jakich doznał Lewis, okazały się jednak zbyt bolesne i wyniszczające.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Od kilku tygodni Australia zmaga się z gigantycznymi pożarami buszu. Najnowsze dane wskazują, że żywioł pochłonął już milion hektarów pól i zarośli, a ogień strawił setki domów.

Zobacz także

Ogień stanowi także śmiertelne zagrożenie dla kompletnie bezbronnych misiów koala. Do sieci trafia coraz więcej przerażających nagrań i zdjęć ukazujących dramat tych zwierząt.

Internautów na całym świecie poruszył film przedstawiający kobietę ratującą koalę Lewisa, który przerażony próbuje uciekać przed wszechobecnym ogniem. Toni Doherty okryła misia koszulką, a następnie polewała jego poparzone ciało zimną wodą. Ranny Lewis trafił do szpitala dla koali.

Niestety, jak podaje BBC, Lewis zmarł. „Dzisiaj podjęliśmy decyzję o uśpieniu Ellenborough Lewis” – napisał szpital dla torbaczy „Port Macquarie”. „Oparzenia pogorszyły się i nie było poprawy, dlatego podjęliśmy tę decyzję. Dziękujemy za ciągłe wsparcie” – dodano.

– Naturalnie jesteśmy bardzo smutni z tego powodu, ponieważ mieliśmy nadzieję, że się z tego wyliże, ale akceptujemy, że jego obrażenia były poważne, wyniszczające i bardzo bolesne – powiedział Peter Doherty, maż Toni, która uratowała koalę.

Misie koala zagrożone wyginięciem

Według najnowszych szacunków w trwających pożarach buszu w Australii zginęło już ponad 1000 misiów koala, a 80 proc. ich siedlisk zostało doszczętnie zniszczonych. Oznacza to, że gatunek ten zagrożony jest wyginięciem.  

Zobacz także

Funkcjonalne wyginięcie oznacza, że osobniki danej populacji nie są już zdolne do dalszej reprodukcji. Populacja staje się coraz mniej istotna w całym ekosystemie i jest coraz bardziej podatna na rozmaite choroby.

Wylesianie oznacza dla koali głód. Ich głównym źródłem pożywienia są drzewa eukaliptusowe. Drzewa i krzewy odrosną za co najmniej kilka miesięcy. Dla zwierząt, które zjadają dziennie nawet 1 kg liści eukaliptusowych, oznacza to katastrofę.

RadioZET.pl/ BBC