Zamknij

Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla za rok 2018

10.10.2019 13:05
Olga Tokarczuk
fot. Damian Klamka/East News

Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Drugiego Nobla - za rok 2019 - otrzymał austriacki prozaik i tłumacz Peter Handke. 

Informację podał przedstawiciel Akademii Szwedzkiej, Jak powiedział Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia":

Laureatem Nobla za rok 2019 został austriacki prozaik, dramaturg tłumacz, 77-letni Peter Handke. Wyróżniono go - jak uzasadniła Akademia - za "pracę, która z lingwistycznym geniuszem eksploruje peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia".

Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla

57-letnia Tokarczuk, z wykształcenia psycholożka, jest prozaiczką, poetką, eseistką i scenarzystką, autorką m.in.: "Podróż ludzi Księgi", "Prawiek i inne czasy", "Gra na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Księgi Jakubowe" oraz "Bieguni", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

Olga Tokarczuk - NOBEL literacki 2019: kim jest laureatka, za co nagrodzona i co napisała? [KSIĄŻKI]

Jest dwukrotną laureatką nagrody literackiej Nike (zwanej "polskim Noblem"), za Biegunów (2008) i Księgi Jakubowe (2015). Na podstawie jej twórczości powstawały filmy, m.in Żurek Ryszarda Brylskiego oraz Pokot Agnieszki Holland (ten drugi był ekranizacją powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych). 

Olga Tokarczuk dołączyła do grona Polaków nagrodzonych literackim Noblem. Wcześniej tego zaszczytu dostąpili m.in. pisarze Henryk Sienkiewicz (1905) i Władysław Reymont (1924) oraz poeci Czesław Miłosz (1980) i Wisława Szymborska (1996). 

Gliński obiecuje...wrócić do lektury książek Tokarczuk

"Gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk. Sukces polskiego twórcy bardzo cieszy, tym bardziej, że to kolejny międzynarodowy sukces Pani Tokarczuk. Nagroda Nobla to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na całym świecie. Gratuluję!" - napisał na Twitterze wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Zapowiedział też , że w związku z nagrodą dla Tokarczuk "tym bardziej zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki". To nawiązanie do jego niedawnej wypowiedzi w TVN24, gdzie zapytany o swoją znajomość dorobku Tokarczuk odpowiedział, że "próbował czytać", ale "nie dokończył". 

RadioZET.pl/PAP/Twitter