Zamknij

Państwo przejęło rezydencję prezydenta kraju. „Posiadłość warta miliony”

Redakcja
30.11.2017 18:02
Państwo przejęło rezydencję prezydenta kraju. „Posiadłość warta miliony”
fot. Twitter

Wystawna rezydencja zbiegłego do Rosji byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza ostatecznie przeszła w ręce skarbu państwa – poinformował w czwartek ukraiński minister ekologii i środowiska Ostap Semerak, dodając, że decyzję w tej sprawie podjął Najwyższy Sąd Gospodarczy w Kijowie.

Warta miliony posiadłość nazwana została przez ukraińskie media „złotą rezydencją”. Jest to 135-hektarowa, otoczona wysokim ogrodzeniem posiadłość, do której Janukowycz przeprowadził się, gdy po raz pierwszy był premierem Ukrainy w latach 2002-2004.

Dom ociekający złotem

W 2007 r. posiadłość została przejęta od państwa przez spółki związane z Janukowyczem i jego otoczeniem. W 2014 r., po ucieczce Janukowycza z Ukrainy, rezydencja została otwarta dla zwiedzających. Znaleziono w niej wówczas wiele dokumentów, które świadczyły m.in. o przekupywaniu sędziów, oraz akta personalne niebezpiecznych dla Janukowycza dziennikarzy.

Prezydent oskarżony o zdradę stanu

Były prezydent Ukrainy jest obecnie oskarżony o zdradę stanu i w związku z tym, że nie stawia się na posiedzeniach sądu, jest sądzony zaocznie.

Wideo z wnętrza domu:

RadioZET.pl/PAP/strz