Zamknij

Rosyjscy żołnierze okradają sklepy. Włamują się też do banków

01.03.2022 10:42
rosyjscy żołnierze okradający sklep
fot. film z kamery przemysłowej

Taktyka odcinania rosyjskich oddziałów od zaopatrzenia, stosowana przez Ukrainę, przynosi rezultaty. W mediach społecznościowych pojawiają się filmy pokazujące, jak najeźdźcy w poszukiwaniu jedzenia plądrują sklepy. Rosyjscy żołnierze mieli także starać się obrabować bank.

Wojna w Ukrainie nie toczy się po myśli Rosji. Z artykułu, który został przedwcześnie opublikowany w rosyjskich mediach wynika, że najeźdźcy spodziewali się podbić Ukrainę w dwa dni. Opór ukraińskiego wojska, a także cywili, którzy potrafili blokować przejazdy pojazdów rosyjskich stając im na drodze, plany te przekreślił.

Ukraina stosuje taktykę wpuszczania oddziałów rosyjskich głębiej na swój teren, a następnie odcinania ich od zaopatrzenia. Konwoje z paliwem i żywnością są ustawicznie niszczone, co owocuje między innymi porzucaniem przez Rosjan pojazdów z pustymi bakami. Najeźdźcom kończą się także racje żywnościowe. Z tego powodu, jak widać na filmach publikowanych w sieci, okradają ukraińskie sklepy.

Rosjanie plądrują ukraińskie sklepy. Kończą im się racje żywnościowe

Anglojęzyczna platforma informacyjna Ukraine World poinformowała o napaści rosyjskich żołnierzy na sklep spożywczy w obwodzie sumskim na północnym wschodzie kraju. Rosjanie mieli ukraść pożywienie.

To nie jest odosobniony przypadek. Wiceminister obrony Ukrainy Anna Mallar już w sobotę podkreślała, że rosyjskie wojska poniosły duże straty i ostrzegła, że w celu uzupełnienia zapasów Rosjanie mogą uciekać się do kradzieży.

Oczekuje się, że wróg wykorzysta możliwość uzupełnienia zapasów kosztem ludności cywilnej (...), małych i średnich przedsiębiorstw, głównie poprzez grabieże i inne działania przestępcze. Siły zbrojne Ukrainy apelują do obywateli o zjednoczenie się i opór.

Anna Mallar

Braki w zaopatrzeniu dają się przede wszystkim we znaki ludności cywilnej. W atakowanym niemal bez przerwy Kijowie kończą się zapasy żywności i leków.

Nie tylko artykuły spożywcze wydają się interesować rosyjskich żołnierzy. Amerykańśka edycja Newsweeka doniosła o nagraniu, na którym rosyjscy żołnierze włamują się do banku w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Mieli ukraść z niego sejf.

Trwa wojna na Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie na żywo:

C