Zamknij

Sean Connery nie żyje. Legendarny aktor, odtwórca roli Jamesa Bonda miał 90 lat

31.10.2020 13:53
Sean Connery nie żyje
fot. PAP/EPA/JASON SZENES

Sean Connery nie żyje. Legendarny aktor zmarł w wieku 90 lat. O jego śmierci jako pierwsza poinformowała brytyjska stacja BBC. Wybitny aktor zmagał się z ciężką chorobą.

Sean Connery nie żyje. Legendarny aktor i najsłynniejszy odtwórca roli Jamesa Bonda zmarł w wieku 90 lat.

Zobacz także

Informację o śmierci wybitnego aktora podała w sobotę brytyjska stacja BBC.

Sean Connery nie żyje. Legendarny aktor miał 90 lat

Sean Connery pochodził z biednej rodziny. Od dziecka musiał zarabiać, dlatego wcześnie porzucił szkołę. Kiedy w latach 50-tych zaczął robić karierę aktorską, wstydził się braku wykształcenia. Spędził półtora roku w bibliotece publicznej, starając się przeczytać dzieła wszystkich ważnych autorów. Przełomem w jego karierze był rok 1961, kiedy został wybrany do roli Jamesa Bonda mimo, że Ianowi Flemingowi - autorowi książek o 007 - się nie podobał. Ostatecznie jednak to właśnie Sean Connery pokonał między innymi Rogera Moore'a - i wygrał w 1961oku casting do tej roli w filmie Doktor No.
Kiedy miał 83 lata, w wywiadzie w telewizji brytyjskiej zwrócił uwagę na mało znany fakt:

W czołówce moich filmów z Bondem pojawia się postać mężczyzny, i celuje z pistoletu w obiektyw kamery. To nie byłem ja, tylko aktor i kaskader Bob Simmons. Zawsze kiedy to widzę, śmieszy mnie to – mówił.

Zobacz także

Bob Simmons to jedyny nie-Bond, który występuje w tej czołówce.
Przy jego ostatniej produkcji w roli Bonda "Nigdy nie mów nigdy", Connery miał już nie pracować. Ale skusiła go gaża w wysokości miliona dolarów. Zyski - aktor przeznaczył na założoną przez siebie organizację, która pomaga biednym, utalentowanym szkockim dzieciom.

Zobacz także

Ian Fleming bardzo się pomylił, a świat zakochał się w przystojnym agencie jej królewskiej mości.

Sean Connery zagrał Jamesa Bonda aż siedem razy. Potem jednak potrafił skutecznie odciąć się od tej roli. Stworzył znakomite kreacje w takich filmach jak: "Morderstwo w Orient Expressie", "Człowiek, który chciał być królem", "Odległy ląd", "Nieśmiertelny" czy "Imię róży".

Zobacz także

Za ten ostatni film Sean Connery dostał brytyjską nagrodę BAFTA. Ale Oskara wręczono mu za rolę drugoplanową - w "Nietykalnych" Briana De Palmy. Za osiągnięcia filmowe królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki.

"Najseksowniejszy żyjący mężczyzna" - według prestiżowego magazynu People w 1989 roku. 19-letni Sean Connery pracował wtedy jako nagi model w Akademii Sztuk Pięknych w Edynburgu, ponieważ był świetnie zbudowany.

Sean Connery cierpiał na chorobę Alzheimera. Zmarł w wieku 90 lat.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET/RadioZET.pl/PAP