Zamknij

Inwazja toksycznych gąsienic w Niemczech. Zamknięto szkoły

10.07.2019 19:42
Inwazja toksycznych gąsienic w Niemczech. Zamknięto szkoły
fot. Shutterstock

W kilku dzielnicach Dortmundu władze musiały zamknąć szkoły. Wszystko z powodu gigantycznej plagi toksycznych gąsienic – korowódek dębówek. W całej Nadrenii Północnej-Westfalii trwa alert w związku z inwazją niebezpiecznych owadów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Już kilka tygodni temu z powodu plagi toksycznych gąsienic, ruch na autostradzie A1 został zablokowany na trzy noce. Z kolei w Mülheim koło Düsseldorfu, dziewięciu uczniów trafiło do szpitala z powodu kontaktu z owadami. To jednak nie koniec. Lista poszkodowanych jest bardzo długa. Sytuacja jest na tyle poważna, że 8 lipca władze w niektórych dzielnicach w Dortmundzie były zmuszone do zamknięcia kilku szkół, na terenie których wykryto gniazda ćmy.

Zobacz także

W całej Nadrenii Północnej-Westfalii trwa alert. Z powodu inwazji korowódek-dębówek wciąż zamykane są place zabaw i parki.

shutterstock_1405354268

Gwałtowne reakcje alergiczne nie są wywoływane przez motyla, a jego gąsienice. Chociaż stadium przepoczwarzenia się gąsienic w motyle dobiega już końca, reakcje alergiczne mogą występować przez cały rok. Gniazda korowódek utrzymują się na drzewach nawet przez pięć lat. Poparzenia wywoływane są przez włoski owada, które pozostają w gniazdach i mogą być przenoszone przez wiatr na duże odległości.

Zobacz także

Eksperci alarmują, żeby unikać miejsc, w których stwierdzono występowanie toksycznych gąsienic. Specjaliści podkreślają, że nie jest potrzebny kontakt bezpośredni z owadem, aby wykazywać objawy lepidopteryzmu. Wiąże się on z toksycznym zapaleniem skóry, powstawaniem bąbli, dusznościami, a także reakcją alergiczną.

Kontakt z toksyczną gąsienicą. O czym trzeba pamiętać?

Jeżeli już jednak dojdzie do kontaktu z włoskami korowódek, należy koniecznie: zdjąć ubranie i wyprać je w 60 stopniach, wziąć prysznic, zwracając szczególną uwagę na dokładne umycie włosów. Jeżeli zaobserwujemy jakiekolwiek objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

shutterstock_1441260833

Jeżeli z kolei natkniemy się na gniazdo toksycznych owadów, czyli duże kłębowiska mogące osiągać nawet rozmiary ludzkiej głowy, w żadnym wypadku nie należy usuwać ich samodzielnie. O każdym przypadku należy powiadomić odpowiednie, lokalne służby.

RadioZET.pl./DerSpiegel