Zamknij

Ukraińcy nie wejdą na rosyjskie strony? Poroszenko podpisał dekret

Redakcja
16.05.2017 11:01
Komputer
fot. Pixabay

Miliony Ukraińców bez dostępu do soc-sieci w cyrylicy. Tamtejsze władze wprowadziły sankcje przeciwko osobom fizycznym i firmom z Rosji oraz z kapitałem rosyjskim, wśród których znalazły się popularne serwisy internetowe, takie jak Yandex, Mail.ru, Odnoklassniki oraz VKontakte. Dostęp do tych serwisów zablokowano.

Dekret w tej sprawie podpisał we wtorek prezydent Petro Poroszenko. Listę osób i podmiotów opracowała i zatwierdziła pod koniec kwietnia ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO). Asygnata rozporządzenia jest częścią antyrosyjskich sankcji.

Lista osób fizycznych, których objęły sankcje, składa się z ponad 1200 nazwisk. Są wśród nich obywatele Rosji i innych państw, w tym dwóch Polaków: Dawid Berezicki związany z Obozem Wielkiej Polski i Dawid Hudziec, bloger publikujący na portalu separatystów prorosyjskich „Novorossia Today” - napisano na stronie internetowej prezydenta Ukrainy.

Zgodnie z dekretem Poroszenki sankcje dotknęły także prawie 470 firm z kapitałem rosyjskim, działających w Rosji i innych krajach. Już od jakiegoś czasu Ukraińcy są pozbawieni możliwości korzystania z adresów mailowych MailRu.Group.

Od teraz zablokowany ma być dostęp do takich witryn, jak: WK (w kontaktie) czyli rosyjskiego Facebooka, czy Adnolkasnikow, czyli tamtejszej wersji Naszej Klasy. Niedostępne mają być także podstrony Yandex.ru i oferującego zabezpieczenie antywirusowe Laboratorium Kaspersky oraz DrWeb.

RadioZET.pl/PAP/JG/MP