Zamknij

Na Ukrainie zdewastowano polski cmentarz. Dziesiątki porozbijanych krzyży

Redakcja
07.11.2018 18:51
Na Ukrainie zdewastowano polski cmentarz. Dziesiątki porozbijanych krzyży
fot. Facebook/Liliana Odosi

Nieznani sprawcy zniszczyli krzyże na cmentarzu w Kołomyi na zachodniej Ukrainie, gdzie pochowani są polscy jeńcy z wojny polsko-ukraińskiej w 1918 roku – poinformowała w środę PAP prezes Towarzystwa Kultury Polskiej „Pokucie” w Kołomyi Stanisława Kołusenko.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„27 października na cmentarzu zostało ustawionych 200 nowych krzyży, które zostały także wówczas poświęcone. W nocy z niedzieli na poniedziałek 95 z nich zostało zniszczonych: ktoś poprzewracał je i porozbijał. Zawiadomiliśmy o tym policję i Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy” – powiedziała w rozmowie telefonicznej.

Zobacz także

Policja obwodu iwano-frankowskiego, w którym leży Kołomyja, poinformowała w środę, że prowadzi śledztwo w tej sprawie, jednak winni ataku na cmentarz na razie nie zostali ustaleni. Prezes Kołusenko powiedziała PAP, że władze miejskie odnowiły już część krzyży i uporządkowały teren.

Zniszczona część cmentarza została odnowiona w związku ze 100-leciem niepodległości Polski. Spoczywają tam polscy jeńcy wojny polsko-ukraińskiej i Polacy internowani w obozie w Kosaczowie na przedmieściach Kołomyi, zmarli w latach 1918-1919.

''Śmierć Lachom''. Zbeszczeszczono polskie pomniki na Ukrainie

Obóz został utworzony przez władze Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Przetrzymywano w nim około 3 tys. polskich działaczy niepodległościowych i społecznych. Około tysiąca z nich zmarło z powodu chorób, zimna i głodu. Obóz istniał do maja 1919 r., gdy władzę w Kołomyi przejęli Polacy.

RadioZET.pl/PAP/Facebook/BM