Zamknij

Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Giuseppe Contego we Włoszech. Znamy wynik

Redakcja
29.12.2018 21:22
Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Giuseppe Contego we Włoszech. Znamy wynik
fot. PAP/EPA

Włoska Izba Deputowanych udzieliła w sobotę wotum zaufania rządowi Giuseppe Contego. Gabinet Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd poprosił o głosowanie w związku z pracami nad projektem budżetu na przyszły rok. Towarzyszą im w parlamencie protesty całej opozycji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Za udzieleniem wotum zaufania głosowało 327 deputowanych, przeciwko było 228.

Prace nad projektem budżetu na przyszły rok trwały w koalicji ponad dwa miesiące, a w parlamencie mają wyjątkowo burzliwy przebieg.

Opracowany plan wydatków trzeba było zmienić, bo pierwsza jego wersja została odrzucona przez Komisję Europejską z powodu nadmiernego deficytu na poziomie 2,4% PKB. Jednocześnie KE zagroziła wszczęciem wobec Włoch procedury nadmiernego deficytu.

Zobacz także

Po kilku tygodniach wewnętrznych dyskusji ugrupowań rządowych i rozmów z KE rząd Contego przedstawił zrewidowany projekt, w którym deficyt zapisano na poziomie 2,04% PKB. Komisja Europejska zaakceptowała ten plan.

Cała opozycja, od prawicowej po lewicową, skrytykowała jednak zarówno sam budżet, jak i tryb prac nad nim. Ani w Senacie, ani w Izbie Deputowanych nie było dyskusji nad założeniami planu finansowego, który cały czas był zmieniany i uzupełniany. Wywołało to liczne i głośne protesty parlamentarzystów z opozycyjnych ugrupowań, z powodu których w obu izbach często przerywano obrady.

RadioZET.pl/PAP/JŚ