Zamknij

Włochy zajęły się imigrantami. Rekordowa liczba deportacji z powodu walki z terroryzmem

Redakcja
16.08.2017 21:29
Włochy zajęły się imigrantami. Rekordowa liczba deportacji z powodów walki z terroryzmem
fot. East News

O ponad 80 procent w porównaniu z zeszłym rokiem wzrosła liczba imigrantów wydalonych z Włoch w ramach prewencji i walki z międzynarodowym terroryzmem. Od początku roku z powodów bezpieczeństwa deportowano 67 osób - podało MSW w Rzymie.

To rekordowa liczba - podkreśla się w środę w analizie danych, przedstawionych przez resort spraw wewnętrznych. W tym samym okresie w 2016 roku Włochy musiało opuścić 37 podejrzanych o radykalizm i sympatie dla Państwa Islamskiego.

Zagłosuj

Czy Polska powinna przyjmować uchodźców?

Liczba głosów:

Niecałe 200 osób od 2015 roku

Od początku 2015 roku, czyli od zamachu dżihadystów na paryską redakcję „Charlie Hebdo”, z Włoch wydalono 199 osób, wśród nich trzech imamów. To jedna z podstawowych form prewencji, stosowanych przez włoskie władze w związku z zagrożeniem terrorystycznym. MSW poinformowało również, że wzrosła liczba aresztowanych ekstremistów; było ich 29 w porównaniu z 25 w ciągu siedmiu miesięcy zeszłego roku.

Ujawniono, że prowadzona jest obserwacja 125 osób, podejrzanych o to, że walczyły w szeregach Państwa Islamskiego. O 46 procent wzrosła liczba wniosków o azyl złożonych przez migrantów przybyłych do Włoch. Od stycznia zanotowano ich 86 tysięcy. Dotąd odrzucono 52 procent z nich.

Zobacz także

Przemytnicy reklamują się na Facebooku

Do ostatniego poważnego zdarzenia doszło w Toskanii. 19-letni imigrant z Wybrzeża Kości Słoniowej zaatakował nożem i ciężko zranił kierowcę autobusu koło Sieny. Karabinierzy, aby zatrzymać napastnika, oddali w jego stronę strzał, raniąc go w nogę. 

Tymczasem przemytnicy ludzi reklamują swoje usługi na Facebooku, a urzędnicy UE monitorują ich aktywność. W ogłoszeniach, którymi wabią uchodźców, przemytnicy umieszczają atrakcyjne zdjęcia, np. wycieczkowców. Za przeprawę z Libii do Włoch, tyle że drewnianą łodzią, chcą 1000 dolarów.

RadioZET.pl/pap/maal