,

Wirus H3N8 u człowieka. Zgłoszono trzeci w historii przypadek zakażenia

29.03.2023 16:16

W Chinach zgłoszono trzeci przypadek zakażenia człowieka wirusem grypy ptaków H3N8 – podał w środę dziennik "South China Morning Post", powołując się na chińskie służby medyczne. Pierwszą taką infekcję odnotowano w prowincji Henan w 2022 roku.

Wirus ptasiej grypy H3N8
fot. EAST NEWS

Zakażenie wirusem H3N8 potwierdzono u 56-letniej kobiety z miasta Zhongshan w prowincji Guangdong na południu Chin. Miała ona kontakt z żywym drobiem, a wokół jej domu przebywały dzikie ptaki – poinformowało w tym tygodniu regionalne Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Wirus ptasiej grypy H3N8: ryzyko transmisji wśród ludzi jest niskie

W komunikacie napisano, że kobieta cierpi na schorzenia współistniejące, ale nie sprecyzowano, w jakim jest stanie, ani w jaki sposób się zakaziła. Podkreślono natomiast, że w toku dochodzenia epidemiologicznego nie wykryto "odstępstw od normy" wśród osób z jej otoczenia. Nie potwierdzono jak dotąd żadnego przypadku infekcji z człowieka na człowieka.

Zakażenie określono jako "przypadek sporadyczny", a ryzyko transmisji wirusa wśród ludzi jako niskie. "Społeczeństwo powinno się starać unikać kontaktu z żywymi, chorymi i martwymi ptakami" – dodano.

Pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka wirusem H3N8 odnotowano w kwietniu 2022 roku w prowincji Henan w środkowych Chinach u czteroletniego chłopca. Drugi przypadek zdiagnozowano miesiąc później u pięciolatka z prowincji Hunan na południu kraju. W obu tych przypadkach władze oceniły zakażenia jako odzwierzęce i uznawały ryzyko wybuchu epidemii jako niskie. Chińscy badacze ocenili, że wirus nie posiada zdolności do skutecznego przechodzenia z człowieka na człowieka.

Chiny siedliskiem wirusów

Chiny posiadają duży przemysł drobiowy, a kraj zamieszkuje wiele gatunków dzikich ptaków. W Chińskiej Republice Ludowej obecnych jest też wiele typów wirusa ptasiej grypy, które sporadycznie infekują ludzi, zazwyczaj pracowników ferm.

W 2013 roku chińskie władze potwierdziły pierwszy przypadek zakażenia człowieka inną odmianą wirusa grypy ptaków, H7N9. Ostatnia fala infekcji tym wirusem miała miejsce w styczniu 2017 roku i doprowadziła wtedy do 179 zakażeń i 79 zgonów.

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się