Obserwuj w Google News

Akt oskarżenia przeciwko Barbarze Kurdej-Szatan. „Pozbawienie wolności do roku”

PAP
2 min. czytania
08.06.2022 09:32
Zareaguj Reakcja

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Barbarze Kurdej-Szatan. Aktorka została oskarżona o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy słowami o „maszynach bez mózgów oraz mordercach”.

Barbara Kurdej-Szatan
fot. Artur Zawadzki/REPORTER/East News

Akt oskarżenia przeciwko Barbarze Kurdej-Szatan został skierowany 7 czerwca do Sądu Rejonowego Warszawa Mokotów przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. - Kobieta została oskarżona o to, że 4 listopada 2021 roku za pomocą środków masowego komunikowania na portalu społecznościowym zniesławiła Straż Graniczną oraz jej funkcjonariuszy - poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Akt oskarżenia dotyczy wpisu Kurdej-Szatan na Instagramie. - W jego treści mianem „maszyn bez mózgu i serca oraz morderców” określiła Straż Graniczną oraz osoby pełniące w niej służbę, czyli pomawiając o takie postępowanie i właściwości, które mogły narazić Straż Graniczną i jej funkcjonariuszy na utratę zaufania potrzebnego dla pełnienia tej służby, tj. o czyn z art. 212 par 2 kk. - podkreśliła prok. Skrzyniarz.

Barbara Kurdej-Szatan  stanie przed sądem. Zarzut: zniesławienie Straży Granicznej

Aktorka zarzuty w tej sprawie usłyszała w połowie maja. - Podejrzana nie przyznała się do zarzucanego czynu i złożyła obszerne wyjaśnienia - informowała wtedy rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie. 

Na początku listopada 2021 roku Barbara Kurdej-Szatan  opublikowała na Instagramie wpis odnoszący się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. „To jest ku**a <<straż graniczna>> ????? <<Straż>> ?????????? To są maszyny bez serca bez mózgu bez NICZEGO !!!Maszyny ślepo wykonujące rozkazy !!!!! Ku**a !!!!!! Jak tak można !!!!!!! Boli mnie serce boli mnie cała klatka piersiowa trzęsę się i ryczę !!!!!!! Mordercy !!!!! Chcecie takiego rządu wciąż ????? Który zezwala na takie rzeczy wręcz rozkazuje tak się zachowywać ??????? Ku**aaaaaaaaa !!!!!!!!” – napisała aktorka.

Redakcja poleca

Wpis ten po jakimś czasie został usunięty, aktorka opublikowała za to przeprosiny wraz z wytłumaczeniem, dlaczego doszło do tak emocjonalnej reakcji.

Za zarzucany aktorce czyn może grozić grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Barbara Kurdej-Szatan  przez wpis straciła pracę w TVP. Ze współpracy reklamowej wycofała się także sieć Play.

RadioZET.pl/PAP/Bartłomiej Figaj