Obserwuj w Google News

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie księdza Olejniczaka

2 min. czytania
14.05.2019 15:19
Zareaguj Reakcja

Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów prowadzi dochodzenie w sprawie ks. Dariusza Olejniczaka, jednego z bohaterów filmu braci Sekielskich. „Dochodzenie zostało wszczęte w dniu 10 kwietnia 2019 r. Zostało zainicjowane zawiadomieniem pełnomocnika jednej z pokrzywdzonych małoletnich” – poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Łukasz Łapczyński.

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie księdza Olejniczaka
fot. Calamity Jane/shutterstock

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

– Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów w Warszawie prowadzone jest dochodzenie w sprawie niestosowania się do orzeczonego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa w Warszawie wyrokiem z dnia 9 lipca 2012 r. zakazu wykonywania zawodu nauczyciela oraz wykonywania działalności związanej z wychowywaniem, edukacją oraz opieką nad małoletnimi poprzez prowadzenie w grudniu 2018 r. rekolekcji, w tym mszy świętej dla dzieci z nauką w Parafii Św. Józefa w Malborku, tj. o przestępstwo określone w art. 244 kk. – poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Łukasz Łapczyński.

Sekielski: księża z filmu współpracowali z SB

Z przekazanych przez niego informacji wynika, że dochodzenie zostało wszczęte w dniu 10 kwietnia 2019 r. „Zostało zainicjowane zawiadomieniem pełnomocnika jednej z pokrzywdzonych małoletnich w sprawie Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów, a następnie Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa w Warszawie, zakończonej wyrokiem skazującym i orzeczeniem zakazu, o którym mowa wyżej” – informuje Łapczyński.

Film Sekielskiego o pedofilii w kościele. Były kapelan Wałęsy oskarżony o molestowanie

Dodał, że postępowanie dowodowe jest w toku, a policja realizuje wskazane przez prokuratora czynności procesowe zmierzające do pełnego wyjaśniania okoliczności zdarzeń objętych postępowaniem.

Olejniczak złożył wniosek o przeniesienie do stanu świeckiego

Przestępstwo z art. 244 kk (niestosowanie się do orzeczonych przez sąd środków karnych) zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej poinformowano, że w niedzielę ks. Dariusz Olejniczak złożył na ręce papieża Franciszka prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego.

– Prośbę umotywował złamaniem zakazu sądowego. Wbrew niemu podejmował działalność związaną z pracą z dziećmi i młodzieżą, ukrywając ten fakt przed ustanowionym przez władze kościelne kuratorem – napisano.

Internauci zebrali pieniądze na film Sekielskiego o pedofilii w Kościele. Wiadomo, kiedy premiera

Rzecznik archidiecezji poinformował, że ks. Olejniczak po złożeniu prośby na ręce kard. Kazimierza Nycza, opuścił dotychczasowe miejsce pobytu w seminarium misyjnym w Warszawie. „Odchodząc, wyraził skruchę i zapewnił, że będzie w pełni współpracował z organami państwowymi” – dodał ks. Śliwiński.

W sobotę miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Tylko nie mów nikomu” Tomasza Sekielskiego, w którym przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchowne. W filmie pokazano, że ks. Olejniczak mimo prawomocnego wyroku sądu prowadził rekolekcje, w których uczestniczyły dzieci.

RadioZET/PAP