Obserwuj w Google News

Studniówki tak, ale na specjalnych zasadach. Resorty edukacji i zdrowia mają nowe wytyczne dla szkół

PAP
2 min. czytania
21.12.2021 16:42
Zareaguj Reakcja

Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i GIS przekazały szkołom wytyczne dotyczące organizacji studniówek 2022. Bo bale się odbędą, ale w reżimie sanitarnym. 

konferencja ministra edukacji
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER, MEiN

Na studniówce w budynku szkoły nie będzie limitu gości, ale na prywatnej sali bankietowej pobawi się maksymalnie 100 osób i zaszczepieni. Przypomnijmy, że na restauracje i hotele nałożone są dodatkowe obostrzenia, m.in. te dotyczące liczby uczestników imprezy.

Jeśli szkoła pracuje zdalnie lub hybrydowo, studniówkę trzeba zorganizować w innym miejscu. To od decyzji dyrekcji lub rady rodziców będzie też zależało czy w balu wezmą udział osoby towarzyszące. Są szkoły, które zapowiedziały już – z poparciem maturzystów – że certyfikaty covidowe będą wymagane od osób z zewnątrz. Tak ma być w XLVII LO w Łodzi. Limit dla niezaszczepionych wykorzystuje już młodzież ze szkoły, a dyrekcja nie chce, żeby na studniówkę wszedł gość, a nie został wpuszczony maturzysta z tego liceum. 

Studniówka 2022 w cieniu obostrzeń

Najważniejsze: w uroczystości mogą brać udział tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. Zaleceń przygotowanych przez MEiN, MZ i GIS jest jednak znacznie więcej. Przy stołach powinni siedzieć uczniowie z jednej klasy, sale powinny być możliwie jak najczęściej wietrzone, a powierzchnie dezynfekowane W zestawie wytycznych nie ma informacji o obowiązku noszenia maseczek.

W rzeczywistości wielu maturzystów studniówkę ma już za sobą. Część szkół, jak II LO w Gorzowie, zorganizowało bal już w październiku. W listopadzie na pierwszym poważnym balu bawili się maturzyści z warszawskiego liceum im. Witkiewicza.

2020 rok pokazał wszystkim, że styczeń i luty są niepewne. Maturzyści chcieli więc wyprzedzić ewentualne obostrzenia, a dyrekcje powiedziały „tak” na zabawy jesienią.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/PAP: Szymon Zdziebłowski