Obserwuj w Google News

Siedlisko wścieklizny w Poznaniu. Chory nietoperz pogryzł człowieka

Magdalena Kulej
2 min. czytania
03.07.2019 19:37
Zareaguj Reakcja

W Poznaniu znaleziono martwego nietoperza, który wcześniej pokąsał człowieka. Zwierzę chorowało na wściekliznę – poinformował w środę poznański magistrat. Mieszkańcy są proszeni o zachowanie ostrożności i stosowanie się do wytycznych powiatowego lekarza weterynarii.

Poznań. Siedlisko wścieklizny w parku Wilsona. Łazarz
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Poznański urząd miasta przekazał w środę, że martwego nietoperza, który wcześniej pokąsał człowieka, znaleziono w poznańskim parku Wilsona.

Po dokonaniu badań okazało się, że zwierzę chorowało na wściekliznę. Mieszkańcom zaleca się zachowanie ostrożności i stosowanie się do wytycznych powiatowego lekarza weterynarii - wskazał magistrat

Wścieklizna w Poznaniu? Które obszary są zagrożone?

Jako ognisko wścieklizny wyznaczono park Wilsona, a powiatowy lekarz weterynarii w Poznaniu wyznaczył obszar zagrożony wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt.

Chodzi o centrum miasta, ale też o dzielnice Łazarz, Jeżyce, Winogrady, Wilda, Rataje i Górczyn. Na tym terenie umieszczono tablice informacyjne z wytycznymi, do których należy się stosować.

Na obszarze zagrożonym zakazuje się: organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, wprowadzania i wyprowadzania psów i kotów nieszczepionych przeciwko wściekliźnie z terenu i na teren obszaru zagrożonego - podano w komunikacie

Wytyczne będą obowiązywały w Poznaniu do odwołania. Przy okazji magistrat i powiatowy lekarz weterynarii apelują do właścicieli psów o szczepienie czworonogów przeciwko wściekliźnie, jeśli takich szczepień nie mają. 

Co zrobić w przypadku znalezienia martwego nietoperza?

Przede wszystkim nie należy dotykać nietoperza, a znalezisko zgłosić oficerowi dyżurnemu Straży Miejskiej Miasta Poznania pod numerem telefonu 986.

RadioZET.pl/PAP