Obserwuj w Google News

Niedźwiedź na ulicach miasta, wydano alert. "Sytuacja poważna, zostańcie w domach"

2 min. czytania
30.05.2023 13:13
Zareaguj Reakcja

Na osiedlu Chruślice w Nowym Sączu we wtorek pojawił się niedźwiedź. Z tego powodu został powołany sztab kryzysowy, a prezydent miasta Ludomir Handzel zaapelował do mieszkańców, aby pozostali w domach. Patrole straży miejskiej oraz policji cały czas są w terenie.

niedźwiedź grasuje po Nowym Sączu
fot. Shutterstock

Po ulicach Nowego Sącza grasuje niedźwiedź. "Sytuacja rzeczywiście poważna, wdrażamy stosowne procedury, proszę mieszkańców o zachowanie ostrożności. Proszę by osoby, szczególnie mieszkańcy os. Chruślice, którzy nie muszą opuszczać domów, pozostali w domach do wyjaśnienia sytuacji" – napisał prezydent Handzel na swoim profilu społecznościowym.

Pierwsze informacje o niedźwiedziu na ulicach Nowego Sącza dotarły do tutejszego magistratu o godz. 7. - Otrzymaliśmy zgłoszenie od mieszkańców, którzy widzieli niedźwiedzia przemieszczającego się ulicami. Skierowaliśmy patrole w to miejsce, ale nie napotkaliśmy niedźwiedzia. Mieszkańcy przekazali nam nagranie, na którym widać około dwuletniego, młodego niedźwiadka, który idzie między domami – powiedział PAP komendant nowosądeckiej straży miejskiej.

Redakcja poleca

Nowy Sącz. Niedźwiedź na ulicach miasta, wydano alert

Patrole straży miejskiej oraz policji cały czas są w terenie. Został powołany sztab kryzysowy, został powiadomiony weterynarz i służby leśne. Według zeznań jednego z mieszkańców, niedźwiedź miał pójść w kierunku lasu.

- Niedźwiedź może stanowić zagrożenie zarówno dla mieszkańców jak i dla pojazdów. Jeżeli znowu pojawi się na terenie osiedli, brane są pod uwagę różne scenariusze: przepłoszenie lub czasowe uśpienie i przetransportowanie w głąb lasu. Zakładamy wszystkie scenariusze. Jesteśmy w kontakcie z Polskim Związkiem Łowieckim – dodał komendant.

Przyrodnicy radzą, aby w przypadku spotkania niedźwiedzia spokojnie i bez gwałtownych ruchów oddalić się w przeciwnym kierunku. Ucieczka przed niedźwiedziem to zły pomysł, ponieważ może sprowokować drapieżnika do pogoni, a na krótkim dystansie niedźwiedź może rozpędzić się nawet do 50 km/h.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/ Szymon Bafia (PAP)/ Facebook