,

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

04.02.2023 13:19

Szewach Weiss nie żyje – poinformowała Ambasada Polski w Tel Awiwie. Izraelski politolog, polityk, dyplomata, były poseł i przewodniczący Knesetu oraz były ambasador Izraela w Polsce zmarł w wieku 87 lat.

Szewach Weiss
fot. PIOTR GRZYBOWSKI/East News

Szewach Weiss zmarł w piątek 3 lutego – przekazał na Twitterze dziennik "Haaretz". Pogrzeb Szewacha Weissa odbędzie się 5 lutego na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie. Jak na razie przyczyna śmierci pozostaje nieznana. Jego żona, dr Esti Weiss, zmarła na raka w 2005 roku.

Szewach Weiss nie żyje

"Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Szewacha Weissa, byłego marszałka Knesetu, Ambasadora w Polsce i prawdziwego przyjaciela Polski, odznaczonego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Niech spoczywa w pokoju" – napisała Ambasada Polski w Izraelu.

Kim był Szewach Weiss? 

Szewach Weiss urodził się 5 lipca 1935 roku w Borysławiu w województwie lwowskim (obecnie Ukraina) w rodzinie żydowskiej. Latem 1941 roku, po wkroczeniu armii niemieckiej, rodzinie Weissów udało się zbiec z getta. Najpierw ukrywali się u Ukrainki Julii Lasotowej, później u polskiego małżeństwa Anny i Michała Górali. Następnie pomagała im przetrwać sąsiadka, Maria Potężna z synem Tadeuszem.

W styczniu 1946 Weissowie przekroczyli nielegalnie granicę z Czechosłowacją, by przedostać się do Palestyny.  W 1954 Szewach Weiss był jednym z najlepszych sportowców w Izraelu (trenował lekkoatletykę i podnoszenie ciężarów). Następnie rozpoczął służbę wojskową w armii izraelskiej, gdzie zaangażował się w życie kulturalne. Dosłużył się stopnia sierżanta. Później został dziennikarzem radiowym.

W latach 1988–1992 był wiceprzewodniczącym, od 13 lipca 1992 do 24 czerwca 1996 przewodniczącym Knesetu. W latach 2001–2003 pełnił funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Podczas swojej misji w Polsce brał istotny udział w polskim życiu publicznym, do czego przyczyniała się jego biegła znajomość języka polskiego. Od 2000 był Przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Jad Waszem.

RadioZET.pl