Obserwuj w Google News

Ten wynik to prawdziwa przepaść. Tak głosowali Turcy mieszkający w Polsce

2 min. czytania
29.05.2023 11:13
Zareaguj Reakcja

Recep Tayyio Erdogan zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich w Turcji zdobywając ponad 52 proc. głosów. Zapewnił sobie tym samym trzecią z rzędu kadencję. Reporter Radia ZET Rafał Miżejewski informował, że Erdogan nie cieszył się poparciem Turków mieszkających za granicą. W Polsce zagłosowało na niego niecałe 10 proc. wyborców.

Wybory prezydenckie w Turcji
fot. ADEM ALTAN/AFP/East News (zdj. ilustracyjne)

W niedzielę wieczorem Ahmet Yener, przewodniczący tureckiej Wysokiej Komisji Wyborczej przekazał oficjalną informację o wygranej prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w drugiej turze wyborów prezydenckich w Turcji. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze, nieoficjalne wyniki. 

Prezydent Recep Tayyip Erdogan z ponad połową głosów

Erdogan zdobył 52,14 proc. głosów, zwyciężając z Kemalem Kilicdaroglu i zapewniając sobie kadencję na stanowisku prezydenta Turcji po raz trzeci z rzędu. Będzie je piastował przez pięć najbliższych lat. Wygranej w wyborach pogratulowali Erdoganowi m.in.: przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Izraela Jicchak Herzog oraz prezydent Rosji Władimir Putin.

- Zwycięzcami wyborów jest 85 mln naszych obywateli. Powiedzieliśmy wcześniej, że wygramy w sposób, w którym nikt nie przegra. Zatem jedynym zwycięzcą jest dziś Turcja - powiedział Erdogan podczas swojego wystąpienia w Stambule. 

Redakcja poleca

Turcja. Wybory wygrywa Erdogan. Kto go popierał?

Na miejscu w Stambule był reporter Radia ZET Rafał Miżejewski, który z bliska obserwował najważniejsze głosowanie w Turcji. Przekazał, że elektorat Erdogana "to w głównej mierze osoby starsze, nieco gorzej wykształcone, które w większości nie miały okazji wyjechać za granicę, by doświadczyć innej rzeczywistości, niż ta turecka pod rządami Erdogana". 

- Warto zwrócić też uwagę na to jak głosowali mieszkańcy terenów dotkniętych ostatnim trzęsieniem ziemi. Jak się okazuje, śmierć ponad 50 tysięcy osób wcale nie zrodziła gniewu wobec władzy i jej zaniechań. I tak Erdogan wygrał np. w prowincji Hatay - przekazał. 

Turcja. Wyniki wyborów w Polsce zaskakują

Okazuje się, że Recep Tayyip Erdogan nie cieszy się takim poparciem poza granicami Turcji. Rafał Miżejewski poinformował, że lwia część Turków mieszkających w Polsce głosowała na Kemala Kilicdaroglu, który zdobył tu ponad 90 proc. głosów. - Kilicdaroglu cieszy się też ogromnym poparciem wśród tureckiej diaspory w USA - przekazał Miżejewski.

Rywal Erdogana nie zgadza się z wynikami wyborów. Samo głosowanie określił jako "najbardziej niesprawiedliwe w ostatnich latach". Podczas swojego powyborczego przemówienia zwrócił uwagę na mobilizację środków państwowych w celach politycznych jednej partii i jednostki.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/PAP