Obserwuj w Google News

Wybory prezydenckie w Turcji. Erdogan świętuje zwycięstwo

2 min. czytania
29.05.2023 06:46
Zareaguj Reakcja

Przewodniczący tureckiej Wysokiej Komisji Wyborczej (YSK) Ahmet Yener potwierdził w niedzielę wieczorem wygraną prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana w drugiej turze wyborów prezydenckich w Turcji. Wcześniej o jego zwycięstwie informowały agencje prasowe: Anatolia i ANKA.

Recep Tayyip Erdoğan
fot. Hiromi Uechi/Associated Press/East News

Jak poinformował Yener, Erdoğan zdobył 52,14 proc. głosów, a jego rywal - kandydat większości tureckiej opozycji Kemal Kılıçdaroğlu - 47,86 proc. Szef komisji stwierdził, że po otwarciu 99,43 proc. urn wyborczych różnica głosów między politykami wynosi ponad 2 mln, co oznacza, że niepoliczone jeszcze głosy nie zmienią wyniku wyborów.

Wybory prezydenckie w Turcji. Znamy wyniki

Erdoğan, przewodniczący Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), zapewnił sobie najwyższe stanowisko w państwie po raz trzeci z rzędu. Jego kadencja potrwa pięć lat. Po raz pierwszy w historii Turcji prezydenta wybrano w niedzielę w drugiej turze wyborów. 

W lipcu 2018 roku Turcja przeszła z systemu parlamentarnego na prezydencki. W nowym systemie prezydent wybierany jest bezpośrednio, a stanowisko premiera zostało zniesione.

Redakcja poleca

- Zwycięzcami wyborów jest 85 mln naszych obywateli. Powiedzieliśmy wcześniej, że wygramy w sposób, w którym nikt nie przegra, zatem jedynym zwycięzcą jest dziś Turcja – powiedział w Stambule do swoich zwolenników Erdoğan, przywódca o najdłuższym stażu w historii Republiki Turcji.

Kılıçdaroğlu określił z kolei wybory “najbardziej niesprawiedliwymi w ostatnich latach”. Podczas swojego powyborczego przemówienia zwrócił uwagę na mobilizację środków państwowych w celach politycznych jednej partii i jednostki. Po ogłoszeniu wyniku wyborów liderzy koalicji sześciu partii opozycyjnych wspierających Kılıçdaroğlu, przewodniczącego Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), zgromadzili się w jej siedzibie w Ankarze, by omówić rezultat niedzielnego głosowania.

Prezydent Andrzej Duda złożył gratulacje nowemu prezydentowi Turcji na Twitterze. "Jesteśmy gotowi współpracować razem w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa regionalnego, rozwoju NATO i pokoju w Europie" - napisał. Przypomniał, że w tym roku obchodzimy stulecie powstania Republiki Turcji oraz stulecie podpisania Traktatu o Przyjaźni między Polską a Turcją.

Wygranej w wyborach pogratulowali Erdoğanowi również m.in.: przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Izraela Jicchak Herzog oraz prezydent Rosji Władimir Putin.

RadioZET.pl/PAP