,

Zmiana czasu z zimowego na letni. Tego dnia przestawiamy zegarki

Mateusz Stelmaszczyk
24.03.2023 10:00

Zmiana czasu z zimowego na letni 2023 wypada już w marcu. Żegnając się z czasem zimowym, zegarki przestawiamy z godziny 2:00 na 3:00, a co za tym idzie, śpimy nieco krócej. Kiedy dokładnie jest zmiana czasu 2023 na letni? Wyjaśniamy.

Kiedy zmiana czasu na letni
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Zmiana czasu z zimowego na letni i odwrotnie funkcjonuje w niemal 70 krajach na świecie już od lat. Jednak w zgiełku codzienności wiele osób zapomina jednak o tym, kiedy przystawiamy zegarki i zadaje sobie pytanie, kiedy wypada data, w której następuje zmiana czasu na letni.

Kiedy jest zmiana czasu na letni 2023 i o której godzinie przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na letni 2023 przypada w ostatni weekend marca. W nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca trzeba będzie więc przestawić zegarki o godzinę do przodu - z godziny 2:00 na 3:00, wtedy zacznie obowiązywać czas letni, a zakończy się cykl, w którym stosujemy czas zimowy. To zła wiadomość dla śpiochów. Tego dnia spędzą bowiem nieco mniej czasu pod ciepłą pierzyną. 

Zmiana czasu w Polsce po raz pierwszy nastąpiła w nocy z 16 na 17 kwietnia 1917 roku. Wówczas przestawianie zegarków nie było jeszcze praktyką regularną. Z przerwami - nawet ponad 20-letnimi, jak między 1922, a 1945 rokiem - zmiana czasu była uskuteczniana do 1977 roku. Od tej daty zmieniamy czas w Polsce regularnie, dwa razy w roku.

Zmiana czasu. Po co jest stosowana?

Przez pięć miesięcy, w których dzień jest zdecydowanie krótszy zużywamy dużo więcej energii. Problem nasila się między listopadem a marcem - zauważył to już Benjamin Franklin, który jako pierwszy wpadł na pomysł wprowadzenia zmiany czasu, by oszczędzać zasoby energii. 

Warto przypomnieć, że w nowoczesnych sprzętach, takich jak smartfon, laptop czy kuchenka zmiana czasu nastąpi automatycznie. Nie ma więc potrzeby szperania w - często nieintuicyjnych - ustawieniach.

Od 2018 roku w Unii Europejskiej mówi się o zniesieniu zmiany czasu. Parlament Europejski podjął decyzję jeszcze w 2019 roku, jednak państwa nie mogły dojść w tej sprawie do pełnego porozumienia. Ostatecznie zdecydowano się odłożyć likwidację zmiany czasu na bliżej nieustaloną przyszłość.

Zmiana czasu. Czasy letni i zimowy są ruchome

Zmiana czasu z zimowego na letni wypada zawsze w ostatni weekend marca. Oznacza to, że dokładna data przestawienia zegarków jest ruchoma, i podyktowana kalendarzem na konkretny rok. Dlatego właśnie warto sprawdzić, kiedy jest zmiana czasu z zimowego na letni. Zwłaszcza jeśli korzysta się z analogowych zegarków, które trzeba przestawić ręcznie.

loader

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się