Obserwuj w Google News

Fatalne wiadomości dla Macrona. Już trzy czwarte Francuzów źle ocenia jego rządy

Redakcja
1 min. czytania
04.01.2019 11:57
Zareaguj Reakcja

Trzy czwarte Francuzów jest niezadowolonych z rządów prezydenta Emmanuela Macrona – wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmy Odoxa i Dentsu Consulting dla dziennika „Le Figaro”. Większość francuskiego społeczeństwa oczekuje od rządu polityki prowadzącej do zwiększenia dochodów gospodarstw domowych.

Fatalne wiadomości dla Macrona. Już trzy czwarte Francuzów źle ocenia jego rządy
fot. EastNews

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Agencje podkreślają, że prezydenturą Macrona w ostatnich tygodniach zachwiał ruch „żółtych kamizelek”, który demonstruje od połowy listopada przeciwko rosnącym kosztom utrzymania. Oprócz rezygnacji z podatków od paliwa, z której rząd już się wycofał, protestujący domagają się podniesienia płac, emerytur czy zasiłków dla bezrobotnych, zgłaszają też żądania polityczne, w tym dymisji prezydenta.

Macron wygłosił orędzie po protestach "żółtych kamizelek". Związkowcy już zapowiedzieli kontynuację strajków

Według sondażu 55 procent ankietowanych stwierdziło, że protesty powinny być kontynuowane. To spadek w porównaniu z badaniem, które zostało opublikowane 22 listopada. Wówczas za kontynuacją demonstracji „żółtych kamizelek” opowiedziało się 66 procent francuskiego społeczeństwa.

Ankieta przeprowadzona została 2 i 3 stycznia na reprezentatywnej próbie 1004 osób. Poprzednio taki sondaż opublikowany został w kwietniu 2018 roku i wówczas 59 procent ankietowanych było niezadowolonych z rządu.

RadioZET.pl/PAP/BM