Obserwuj w Google News

Nadciąga tajfun Kammuri. Trwa ewakuacja dziesiątek tysięcy osób

1 min. czytania
01.12.2019 20:07
Zareaguj Reakcja

Na Filipinach rozpoczęła się w niedzielę ewakuacja dziesiątek tysięcy osób z północno-wschodnich rejonów kraju w związku z nadciągającym tajfunem Kammuri. Meteorolodzy przewidują, że wiatr może uderzyć w ten archipelag z prędkością co najmniej 170 km/godz.

Nadciąga tajfun Kammuri. Trwa ewakuacja dziesiątek tysięcy osób
fot. Severe Weather

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jako pierwsi ewakuowani zostali mieszkańcy regionu Bicol na głównej wyspie Luzon, gdzie ok. 3 tys. osób umieszczono w prowizorycznych ośrodkach, szkołach i schroniskach. Większość ewakuowanych mieszka na obszarach przybrzeżnych lub nisko położonych, a więc szczególnie narażonych na gwałtowne powodzie lub osuwiska wywołane przez towarzyszące tajfunowi ulewne deszcze.

Tajfun Hagibis spustoszył Japonię. Dziesiątki ofiar żywiołu

Wyspa Luzon jest najbardziej zagrożona przez żywioł, który ma tam dotrzeć w poniedziałek wieczorem lub następnego dnia rano. Na ścieżce tajfunu znajdują się m.in. ośrodki sportowe w Clark, Subic i stolicy kraju, Manili, w których w przyszłym tygodniu rywalizować mają uczestnicy rozgrywanych co dwa lata Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej.

Most zawalił się nad zatoką. Cysterna spadła na łodzie, trwa akcja ratunkowa

"Plan awaryjny obejmuje opóźnienie zawodów lub ich całkowite odwołanie" - powiedział Ramon Suzara, dyrektor wykonawczy komitetu organizacyjnego Igrzysk. Wyjaśnił, że w przypadku bardzo złej pogody harmonogram zawodów halowych być może nie zostanie zmieniony pod warunkiem, że tajfun nie odetnie zasilania energią elektryczną.

Tajfun Lekima uderzył w Chiny. Ofiary śmiertelne. Ponad milion ewakuowanych

W igrzyskach, których oficjalne otwarcie odbyło się w sobotę, ma wziąć udział ok. 8750 członków ekip narodowych i 12 tys. wolontariuszy. Na zawody przygotowano 40 obiektów, a imprezę ma zabezpieczać 27 tys. funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.

RadioZET.pl/ PAP