Obserwuj w Google News

Wirus Lassa wykryty w Wielkiej Brytanii. To pierwsze przypadki zakażenia od ponad dekady

1 min. czytania
10.02.2022 11:09
Zareaguj Reakcja

W Wielkiej Brytanii potwierdzono dwa nowe przypadki rzadkiej gorączki Lassa przenoszonej przez szczury – podaje Sky News. Wirus przypominający Ebolę występuje powszechnie w państwach zachodniej Afryki.

Wirus Lassa
fot. Shutterstock

Wirus Lassa został zdiagnozowany u członków tej samej rodziny, która niedawno wróciła z kraju Afryki Zachodniej, gdzie choroba jest w tzw. fazie endemii (stałe występowanie zachorowań na określoną chorobę na danym obszarze w liczbie utrzymującej się przez wiele lat na podobnym poziomie - przyp.red.). 

Wirus Lassa w Wielkiej Brytanii. Pierwszy przypadek wykrycia choroby od ponad dekady

Jak podaje Sky News, w Wielkiej Brytanii od 1980 roku potwierdzono osiem przypadków gorączki krwotocznej Lassa. Ostatnie dwa zakażenia zidentyfikowano w 2009 roku. Dr Susan Hopkins, główna doradczyni medyczna Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) przekazała, że ogólne ryzyko epidemiczne dla społeczeństwa jest bardzo niskie. 

Redakcja poleca

– Przypadki wirusa Lassa są rzadkie w Wielkiej Brytanii. Choroba nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi. Kontaktujemy się z osobami, które miały styczność z chorymi. Chcemy zapewnić im odpowiednie wsparcie i poradę – powiedziała dr Hopkins. 

Gorączka Lassa to choroba wywoływana przez wirusa, który zwykle zaraża ludzi poprzez kontakt z żywnością lub przedmiotami gospodarstwa domowego, które zostały skażone moczem lub kałem zakażonych szczurów. Wirus może również rozprzestrzeniać się przez zakażone płyny ustrojowe.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) śmiertelności z powodu choroby wywołanej przez wirusa Lassa wynosi 1%. Około 80% chorych nie wykazuje żadnych objawów. W ciężkich przypadkach może dochodzić do spuchnięcia twarzy, zmęczenia mięśni, zapalenia spojówek i krwawienia ze śluzówek. Szacuje się, że każdego roku w Afryce Zachodniej występuje od 100 do 300 tys. przypadków gorączki Lassa.

RadioZET.pl/Sky News