Obserwuj w Google News

Podwójny zamach bombowy w Bagdadzie. Dziesiątki zabitych

PAP
2 min. czytania
21.01.2021 16:58
Zareaguj Reakcja

Podwójny zamach bombowy w Bagdadzie. Jak podaje irackie MSW, liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 32. 110 osób zostało rannych. Część z nich jest w ciężkim stanie. Były to pierwsze od trzech lat samobójcze zamachy bombowe wymierzone w tętniącą życiem dzielnicę handlową stolicy Iraku.

zamach bombowy w Bagdadzie
fot. Xinhua /Xinhua News /East News

Zamach bombowy w Bagdadzie. Liczba ofiar śmiertelnych podwójnego samobójczego zamachu bombowego w czwartek na zatłoczonym targu w stolicy Iraku wzrosła do 32. 110 osób zostało rannych.

Irackie MSW poinformowało, że pierwszy zamachowiec uruchomił swój pas szahida na targu odzieży używanej na placu Tajaran. Gdy tłum ludzi zebrał się, by pomóc poszkodowanym, drugi zamachowiec samobójca zdetonował swoje materiały wybuchowe. Na placu, na ruchliwym skrzyżowaniu Bagdadu, widać było kałuże krwi, a także strzępy ubrań - zauważył fotograf AFP.

Zamach bombowy w Bagdadzie. Co najmniej 32 ofiary śmiertelne i 110 rannych

Minister zdrowia Hassan al-Tamimi poinformował, że w zamachach zginęły 32 osoby, a rannych zostało 110, część z nich jest w ciężkim stanie. Lekarze wyrazili obawy, że w 10-milionowej metropolii, w której cały personel medyczny został postawiony w stan pełnej gotowości, liczba ofiar będzie nadal rosła.

Redakcja poleca

Były to pierwsze od trzech lat samobójcze zamachy bombowe wymierzone w tętniącą życiem dzielnicę handlową Bagdadu - zwraca uwagę agencja AP. Samobójczy zamach bombowy miał miejsce w tym samym rejonie w 2018 roku, krótko po tym, jak ówczesny premier Hajdar al-Abadi ogłosił zwycięstwo nad dżihadystyczną organizacją zbrojną Państwo Islamskie (IS). Zginęło wtedy 31 osób.

Do zamachów doszło, gdy w kraju panuje napięcie polityczne związane z planowanymi przedterminowymi wyborami i poważny kryzys gospodarczy. Rząd obiecał przeprowadzenie przedterminowych wyborów do nowego parlamentu w czerwcu. Ale władze zaproponowały teraz odłożyć je do października, aby dać Komisji Wyborczej więcej czasu na ich zorganizowanie. Jednak wielu polityków wątpi w przeprowadzenie przedterminowych wyborów - zarówno w czerwcu, jak i w październiku - ponieważ głównym warunkiem jest samorozwiązanie obecnego parlamentu. Jednak tylko jego deputowani mogą zagłosować nad własnym rozwiązaniem, lecz żaden z nich się do tego kwapi.

Podwójny atak terrorystyczny w stolicy Iraku. Nikt nie przyznał się do zamachu

Atak miał miejsce, gdy USA zredukowały liczbę swoich żołnierzy w Iraku do 2500, który to poziom „odzwierciedla zwiększone zdolności armii irackiej” - jak powiedział szef Pentagonu Christopher Miller. Ta redukcja "nie oznacza zmiany polityki Stanów Zjednoczonych" - podkreślił. "Stany Zjednoczone i siły koalicyjne pozostają w Iraku, aby zapewnić trwałą klęskę" ISIS - dodał.

Redakcja poleca

Na razie nikt nie przyznał się do podwójnego zamachu, lecz był on podobny do tych, jakie IS przeprowadzało w przeszłości. Ale od czasu wyparcia przez siły irackie i koalicję pod wodzą USA w 2017 r. IS rzadko było w stanie docierać tak mocno w głąb stolicy.

RadioZET.pl/ PAP