Obserwuj w Google News

Łukaszenka zmienia prawo. „W celu odstraszenia elementów destrukcyjnych"

1 min. czytania
07.12.2022 18:21
Zareaguj Reakcja

Kara śmierci dla urzędników i wojska za zdradę na Białorusi. Projekt ustawy "O zmianie kodeksów odpowiedzialności karnej" został przyjęty przez posłów w pierwszym czytaniu - zdecydował parlament tego kraju.

Alaksandr Łukaszenka
fot. ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Izba Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy "O zmianie kodeksów odpowiedzialności karnej". Przewiduje ona, że kara śmierci może być zastosowana wobec urzędnika lub żołnierza, który dopuścił się zdrady państwa.

Kara śmierci na Białorusi. „W celu odstraszenia elementów destrukcyjnych"

„W celu odstraszenia elementów destrukcyjnych, a także zademonstrowania zdecydowanej walki ze zdradą państwa projekt ustawy przewiduje możliwość zastosowania wyjątkowego środka karnego w postaci kary śmierci za zdradę państwa popełnioną przez funkcjonariusza publicznego lub osobę posiadającą status wojskowego” – czytamy w komunikacie, cytowanym przez agencję Interfax.

Redakcja poleca

Projekt wprowadza również szereg zmian w przepisach prawa karnego dotyczących rozpowszechniania nieprawdziwych informacji dyskredytujących białoruską armię, powodujących szkody w bezpieczeństwie ekonomicznym i militarnym.

Przypomnijmy, wiosną tego roku na Białorusi karę śmierci wprowadzono za terroryzm. Niezależny portal Nasza Niwa zwrócił wówczas uwagę, że na Białorusi zarzuty związane w ten lub inny sposób z "terroryzmem" ma wielu więźniów politycznych.

- Dzisiaj przyjęliśmy ustawę, która wzmacnia odpowiedzialność za zdradę stanu i rozszerza jej zastosowanie. Za zdradę stanu grozi kara śmierci. [...] Zdrada stanu jest najpoważniejszą zbrodnią i nie będziemy dłużej stać na ceremoniach ze zdrajcami ojczyzny, zwłaszcza w obecnym czasie - powiedział białoruski parlamentarzysta Oleg Gajdukiewicz, cytowany na portalu gazety "Mińska Prawda".

RadioZET.pl/mlyn.by/interfax.ru