Obserwuj w Google News

Papież walczy z chorobą. Zachrypniętym głosem przemówił do wiernych

2 min. czytania
29.11.2023 22:41
Zareaguj Reakcja

Watykan opublikował w środę najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża Franciszka. Ojciec Święty nadal ma stan zapalny w płucach, któremu towarzyszą trudności oddechowe. Bierze antybiotyk i nie ma gorączki - poinformowało w środę wieczorem watykańskie biuro prasowe.

Papież Franciszek
fot. TIZIANA FABI/AFP/East News

Papież Franciszek jest chory od weekendu, kiedy nie pojawił się w oknie Bazylii Świętego Piotra, aby wziąć udział w modlitwie Anioł Pański. W komunikacie przekazanym dziennikarzom Watykan zaznaczył też, że stan prawie 87-letniego papieża jest stabilny.

Pierwsze wiadomości o jego chorobie pojawiły się w sobotę, gdy zawiadomiono o "lekkim stanie grypowym". Kilka godzin później Franciszek przeszedł w szpitalu tomografię komputerową, by - jak wyjaśnił Watykan - wykluczyć komplikacje płucne. Watykan informował potem, że papież nie ma zapalenia płuc, ale stan zapalny w płucach.

Redakcja poleca

Papież Franciszek ma stan zapalny płuc

W środę rano, dzień po odwołaniu jego podróży do Dubaju, Franciszek mimo choroby spotkał się z wiernymi na audiencji generalnej. Wyjaśnił, że dalej nie czuje się dobrze i ma kłopoty z głosem.

Tekst jego katechezy oraz pozdrowień odczytał ksiądz z Sekretariatu Stanu. Papież zachrypniętym głosem zaapelował o przedłużenie rozejmu w Strefie Gazy i uwolnienie wszystkich zakładników, oraz o pokój, także na Ukrainie.

We wtorek Watykan potwierdził, że w piątek papież Franciszek nie poleci do Dubaju. Ojciec Święty miał wziąć udział w konferencji klimatycznej COP28.

- Papież wraca do zdrowia, ale nie chciał narażać się na ryzyko pogorszenia, postąpił więc zgodnie z zaleceniami lekarzy - powiedział dziennikarzom w środę watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Dodał: - To była decyzja, by uniknąć pogorszenia i szybciej wyzdrowieć.

Źródło: Radio ZET/PAP - Sylwia Wysocka

Nie przegap