Obserwuj w Google News

Drożyzna wygrała z Polakami. 71 procent zaczęło zaciskać pasa

2 min. czytania
04.10.2022 16:04
Zareaguj Reakcja

Drożyzna coraz bardziej daje się we znaki Polakom. Z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski wynika, że 71 procent respondentów ograniczyło w ostatnich miesiącach wydatki. Żadnych odłożonych oszczędności nie miało 25 procent badanych, a 23 procent nawet nie chciało odpowiedzieć na to pytanie.

pusty portfel
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wstępny odczyt za wrzesień wykazał, że w rok ceny wzrosły o 17,2 procent, o ponad punkt procentowy więcej, niż w sierpniu. Członkowie RPP  dawali już do zrozumienia, że coraz bardziej prawdopodobne jest tempo wzrostu cen przekraczające 20 procent rocznie.

Wzrastające nieustannie ceny nie pozostają bez wpływu na zachowania Polaków. Jak wynika z badania Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna dla Wirtualnej Polski, już 71 procent z nas zdecydowało się zacisnąć pasa i ograniczyć zakupy. Ponad 10 procent Polaków zaczęło oszczędzać na zdrowiu, rezygnując z wizyt u lekarza.

48 procent Polaków oszczędza na jedzeniu. 13 procent ogranicza leczenie

Najbliższe czasy będą bardzo ciężkie dla gastronomii. Coraz więcej właścicieli restauracji czy barów decyduje się na zamykanie lub ograniczanie biznesu. Nie bez powodu – z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski wynika, że 63 procent Polaków zderzając się z inflacją zrezygnowało lub ograniczyło stołowanie się na mieście. 54 procent ankietowanych zaczęło ograniczać wydatki na rozrywkę, kulturę i sport.

45 procent zaczęło oszczędzać ograniczając wycieczki krajowe i zagraniczne, 44 procent zadeklarowało zmniejszenie częstotliwości odwiedzania fryzjera i zmniejszenie wydatków na cele pielęgnacyjne. Wygląda więc na to, że przed drożyzną Polacy zamierzają zabarykadować się w domach.

Jednocześnie 56 procent Polaków ograniczyło korzystanie z urządzeń elektrycznych, starając się zmniejszyć w ten sposób rachunki do zapłacenia. 48 procent przyznało, że zaczęło mocniej pilnować ilości zużytej wody, a 40 procent zamierza zastosować się do rządowych porad i zmniejszyć temperaturę w domach, żeby ponieść mniejsze koszty.

Redakcja poleca

52 procent ankietowanych przyznało, że będzie oszczędzać na zakupie ubrań i butów, 48 procent zaczęło ograniczać wydatki na żywność. 43 procent zrewidowało plany zakupu nowego sprzętu RTV i AGD, a 28 procent zaczęło wydawać mniej na chemię gospodarczą.

13 procent Polaków w ciągu kilku ostatnich miesięcy zaczęło mniej dbać o zdrowie, rezygnując z wizyt u lekarza i realizacji recept na przepisane im leki, gdyż ich kupno byłoby zbyt dużym obciążeniem budżetu domowego.

Zdecydowanie tak – tak na pytanie o wprowadzenie oszczędności w domowych budżetach odpowiedziało 26 procent ankietowanych. Opcję „raczej tak” wybrało 45 procent badanych, co oznacza, że problem ograniczenia wydatków dotknął 71 procent Polaków. Zdecydowanie nie musi oszczędzać tylko 8 procent badanych, raczej nie musi 21 procent.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska