Obserwuj w Google News

Oszustwo „na 14-stkę”. Maląg: nikt nie ma prawa żądać od emerytów wniosków

Katarzyna Witwicka
2 min. czytania
12.08.2022 13:13
Zareaguj Reakcja

Czternastki trafią na konta emerytów już 25 sierpnia. Minister rodziny i polityki społecznej przypomniała, że pod przykrywką rządowego programu działają oszuści, którzy próbują wyłudzić od seniorów dane i pieniądze.

Czternastka w 2022 roku
fot. Marek BAZAK/East News

Czternasta emerytura po raz kolejny zasili konta seniorów. MRiPS wylicza, że w tym roku trafi ona do 9 mln osób, z czego 7,7 mln emerytów otrzyma dodatkowe świadczenie w pełnej wysokości tj. 1338,44 zł brutto. Szefowa resortu ostrzega przed oszustami, którzy wykorzystują sytuację, by wyłudzić od emerytów informacje i pieniądze.

Czternastka w 2022 roku. Oszuści oferują „pomoc”

Czternastą emeryturę w pełnej wysokości - 1217,98 zł na rękę - otrzyma każdy senior, którego świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Wyższe emerytury wiążą się z niższym świadczeniem, które pomniejszane będzie na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane

Redakcja poleca

Pierwsze wypłaty świadczenia ruszą 25 sierpnia. Kolejne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych transze przypadają na 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Co istotne, nie jest konieczne składanie żadnego wniosku w tym zakresie. Oszuści wykorzystują jednak sytuację i próbują oszukać seniorów.

Czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu, czyli nie jest konieczne składanie żadnego wniosku w tym zakresie. Pragnę podkreślić to bardzo wyraźnie i uczulić na wszelkie próby oszustwa. Nikt nie ma prawa żądać od emerytów i rencistów wypełniania żadnych formularzy, wniosków, wysyłania żadnych smsów czy jakichkolwiek innych czynności - Marlena Maląg

- Ostrzegajmy swoich bliskich seniorów. Pieniądze w ramach czternastej emerytury wypłacane będą razem z emeryturą lub rentą, tą samą drogą – wyjaśniła szefowa resortu rodziny.

Wypłaty czternastek w bieżącym roku pochłoną z budżetu państwa 11,4 mld zł.

RadioZET.pl/PAP