,

Orlen wybrał prezesa. "Będziemy generować około 400 mld zł przychodu"

30.03.2023 18:22

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała spółka w komunikacie giełdowym. Podkreślono, że pod kierownictwem obecnego szefa koncernu powstała "zintegrowana, nowoczesna grupa, która będzie generować około 400 mld zł przychodu rocznie i obsługiwać ok. 150 mln klientów".

Daniel Obajtek pozostanie prezesem PKN Orlen
fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER

Jak poinformował PKN Orlen, Minister Aktywów Państwowych - działający jako podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji spółki należących do Skarbu Państwa - powołał Daniela Obajtka na członka zarządu nowej trzyletniej kadencji.

Kadencja rozpoczyna się z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółki za rok obrotowy 2022. Następnie rada nadzorcza koncernu powierzyła Obajtkowi funkcję prezesa zarządu PKN Orlen w okresie nowej wspólnej kadencji zarządu - sprecyzowano w czwartkowym komunikacie.

PKN Orlen wybrał prezesa. Daniel Obajtek na czele w kolejnej kadencji

"Zostałem dziś powołany na kolejną kadencję w Zarządzie PKN ORLEN, a Rada Nadzorcza ponownie powierzyła mi funkcję Prezesa Spółki. Dziękuję Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, wicepremierowi Jackowi Sasinowi oraz Członkom Rady Nadzorczej za zaufanie i zapewniam, że dalej będę pracować na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski" - skomentował Obajtek na Twitterze.

"Traktuję to także jako docenienie pracowników Grupy ORLEN, wspólnie z którymi zbudowaliśmy największy koncern multienergetyczny w tej części Europy. Nie zwalniamy tempa, działamy dla dobra kraj" - dodał. 

Jak podał Orlen, Daniel Obajtek jest prezesem zarządu i dyrektorem generalnym spółki od 6 lutego 2018 r. Wcześniej, od 2017 do lutego 2018 r., pełnił funkcję prezesa Grupy Energa, a w latach 2016-2017 kierował Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przypomniano też, że od lipca 2016 do lutego 2018 r. był członkiem rady nadzorczej spółki Lotos Biopaliwa, a od czerwca 2016 do lutego 2018 r. był przewodniczącym rady nadzorczej spółki Dalmor.

PKN Orlen podkreślił w komunikacie, że Obajtek jako prezes spółki "stworzył silną multienergetyczną firmę, zdecydowanego lidera w Europie Środkowo-Wschodniej". Dodano, że pod kierownictwem Daniela Obajtka powstała "zintegrowana, nowoczesna grupa, która będzie generować około 400 mld zł przychodu rocznie i obsługiwać ok. 150 mln klientów".

W dokumencie możemy też przeczytać, że dzięki zrealizowanym w 2022 r. przejęciom Grupy Lotos i PGNiG, a wcześniej Energi, Ruchu czy Polska Press, Grupa Orlen "posiada potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski a nawet Europy Środkowej. Co za tym idzie, może skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną na rynkach, na których funkcjonuje".

Orlen o "rekordowych" inwestycjach

Orlen chwalił się również, że w ramach zaktualizowanej strategii do 2030 r. planuje "rekordowe" inwestycje w energetykę odnawialną, a także wydobycie oraz rozwój projektów dotyczących zielonej energii, m.in. w obszarze biogazu i biopaliw.

Koncern podkreślił, że kontynuuje też rozwój technologii wodorowej, nowoczesnej petrochemii i bezpiecznej energetyki jądrowej. Na realizację strategicznych projektów do końca tej dekady firma przeznaczy około 320 mld zł - podano. Przypomniano również, że PKN Orlen jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku.

"Niezwykle istotnym elementem działalności Grupy Orlen jest też wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego, nie tylko w Polsce, ale w całym regionie. Jest to możliwe dzięki skutecznej dywersyfikacji dostaw surowców do Polski realizowanej intensywnie po 2015 r." - zaznaczyła spółka.

loader

RadioZET.pl/PAP

Logo radiozet Dzieje się