Obserwuj w Google News

„Pierwszy realny wzrost pensji od roku”. Dane GUS zaskakują

2 min. czytania
20.07.2023 12:09
Zareaguj Reakcja

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane na temat wzrostu wynagrodzeń. Wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy od dłuższego czasu wartość przeciętnej pensji nie została „zjedzona” przez inflację.

„Pierwszy realny wzrost pensji od roku”. Dane GUS zaskakują
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Wynagrodzenia w czerwcu wzrosły o 11,9 proc. w ujęciu rok do roku. Czerwcowa inflacja oficjalnie wyniosła 11,5 proc., co oznacza, że po raz pierwszy od dłuższego czasu wzrost wynagrodzeń przegonił inflację. Ile zarobił statystyczny Polak w sektorze przedsiębiorstw?

Przeciętne wynagrodzenie w czerwcu 2023. Pierwszy realny wzrost od roku

GUS podał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w pierwszym kwartale w 2023 r. wyniosło 7178,40 zł. W czerwcu przeciętna pensja wyniosła 7333,73 zł brutto.

- Realne, czyli skorygowane o wzrost cen wynagrodzenia zwiększyły się w czerwcu po raz pierwszy od niemal roku - podkreślili w komentarzu analitycy ING.

Dawid Sułkowski, analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego dodał, że ciągu ostatniego roku płace realne wzrosły o 0,4 proc.

Redakcja poleca

-  Oznacza to, że – po blisko roku spadków – płace realne wzrosły. Rynek pracy pozostaje stabilny, lecz słabsza aktywność gospodarcza ogranicza wzrost zatrudnienia – mówił ekspert.

Prognozy wydają się obiecujące: inflacja ma spadać, w pensje mają rosnąć w dwucyfrowym tempie, co pozwoli uchronić ich wartość nabywczą. Analityk PIE zauważył także, że wzrost pensji jest zróżnicowany  w zależności od branży.

Na przykład w branży związanej z administrowaniem pensje rosły w tempie 16,2 proc. rok do roku. W transporcie odnotowano 14 proc., a w górnictwie niespodzianka: spadek pensji o -4,9 proc. Wynika to jednak z innego terminu wypłacania premii okresowych.

Eksperci ocenili, że sytuacja na rynku pracy pozostaje stabilna, także w uwagi na niski poziom bezrobocia. W czerwcu zatrudnienie wzrosło o 0,2 proc. r/r – to mniej niż w poprzednich miesiącach i poniżej prognoz.

- Słabsza aktywność gospodarcza sprawia, że firmy ograniczają rekrutację. GUS wskazuje na systematyczny spadek popytu na pracę i niższą liczbę nowych ofert pracy od 2022 r. Równocześnie niedobory pracowników widoczne w ubiegłych latrach sprawiają, że sytuacja na rynku pracy pozostaje stabilna, a bezrobocie jest historycznie niskie – podsumował Dawid Sułkowski.

 

 

RadioZET.pl