Zamknij

Szef GIS w Radiu ZET apeluje: Musimy w tym roku zaszczepić się na grypę!

04.09.2020 07:00

- Wszystko można poprawić. Uczymy się na błędach. Trzeba zmienić logistykę, chociażby wejścia dzieci do szkół i do przedszkoli – mówi gość Radia ZET Jarosław Pinkas, pytany przez Beatę Lubecką o wnioski po pierwszym tygodniu szkoły.

Mierzenie temperatury w szkołach? - W regulaminie szkolnym może być wprowadzony taki obowiązek, to zależy od dyrektorów, ale my rekomendujemy, żeby ta temperatura była mierzona – dodaje Główny Inspektor Sanitarny. Jego zdaniem „dzieci w szkołach są bezpieczne, bo mamy bezpieczne szkoły, dobrze wykształconych nauczycieli i dyrektorów”. Szef GIS podkreśla, że na 26 tys. szkół, 300 wystąpiło z prośbą o opinię inspekcji sanitarnej. - W większości opinie były negatywne, bo nie spełniały kryteriów przejścia na nauczanie zdalne lub hybrydowe– mówi Pinkas. - Nie będzie takiej sytuacji, że dzieci będą całe życie siedziały w domu i uczyły się zdalnie. Najważniejsze jest to, żeby się socjalizowały – uważa Główny Inspektor Sanitarny.

"Jesteśmy bezpieczni, bo mamy wydolny system opieki zdrowotnej"

Jarosław Pinkas podkreśla, że do piątku wszyscy dyrektorzy szkół spotkali się z inspektorami sanitarnymi, spotkań było ponad 500, nawiązali kontakty i „na roboczo rozwiązują problemy”. - Mamy też doświadczenie z całego świata, tam, gdzie dzieci wróciły do szkół. Zapadalność niespecjalnie wzrosła, żaden system opieki zdrowotnej się nie zawalił – komentuje szef GIS i zaznacza, że „jesteśmy bezpieczni, bo mamy wydolny system opieki zdrowotnej” a dzieci w szkołach zachowują się coraz bardziej rozważnie.

Pinkas: Musimy być rozważni i się zaszczepić

- Zaszczepmy się teraz na grypę. Musimy być rozważni i musimy w tym roku się zaszczepić – mówi gość Radia ZET Jarosław Pinkas. Główny Inspektor Sanitarny podkreśla, że grypa może być groźna a w połączeniu z koronawirusem może doprowadzić do sytuacji istotnego ograniczenia dostępu do opieki zdrowotnej. - Do tej pory szczepiło się 4,6 proc. Polaków. To niezwykle mało. W porównaniu do Wielkiej Brytanii, gdzie szczepi się 60 proc. Brytyjczyków jest to ogromna przepaść – komentuje szef GIS. Dostępność szczepionek? - Rząd doprowadził do sytuacji, że wiele grup ryzyka będzie miało szczepionkę przeciwko grypie bezpłatnie – osoby starsze, osoby z chorobami przewlekłymi. Dostęp do szczepionki będzie większy – zapowiada Główny Inspektor Sanitarny. Pinkas dodaje, że trwa praca nad rozporządzeniem, które za chwilę się ukaże.

Szef GIS w Radiu ZET zapowiada zmiany w organizacji wesel: 50 gości i rejestracja weselników

- Moje rekomendacje są takie, żeby zmniejszyć liczbę weselników do 50 osób. To i tak jest dużo. Np. Wielka Brytania zmniejszyła tę liczbę do 30 osób – zapowiada gość Radia ZET, Główny Inspektor Sanitarny w internetowej części programu. - Branża weselna będzie mocno niezadowolona, ale całkiem zadowoleni są ci, którzy są na wesela zapraszani. Rozmawialiśmy z ludźmi starszymi, którzy mówią: zostałem zaproszony i nie mogę odmówić, ale teraz, jak ta liczba się zmniejszy to ja się czuje bezpieczniej – dodaje Jarosław Pinkas. Szef GIS podkreśla, że goście weselni powinni zakładać maseczki. Gość Radia ZET zapowiada także rejestrację zaproszonych gości. - Żeby w momencie, kiedy będziemy mieli osobą zakażoną, łatwiej można było prowadzić dochodzenie epidemiologiczne – tłumaczy. Pinkas zaznacza, że wszystkie swoje rekomendacje przedstawi premierowi dziś, o 9:30 na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Pytany o krótszą kwarantannę odpowiada, że 10 dni to wystarczający czas. - Mamy coraz większą wiedzą na temat biologii wirusa i testowania. Zostało to zrobione w oparciu o dane naukowe, analizę ryzyka. To jest też danie poczucia, że człowiek może decydować sam o sobie – komentuje gość Radia ZET.

- Będę mówił premierowi o tym, że jest potrzebne istotne wspomożenie pracy inspekcji sanitarnej, mamy istotne perspektywy związane z ucyfrowieniem inspekcji, mamy zmotywowanych ludzi – zapowiada Jarosław Pinkas. Podkreśla, że GIS jest na pierwszej linii frontu. Jednocześnie zaznacza, że Inspektorat dostał już 14 tys. telefonów komórkowych z pełnym dostępem do sieci. - To ułatwia nam pracę. Przedwczoraj dostaliśmy też informację, że zakupiono tablety z oprogramowaniem, dla każdego pracownika merytorycznego – mówi Główny Inspektor Sanitarny. - Dochodzenia epidemiologiczne będą prowadzone według nowoczesnego standardu – zapowiada.

Łukasz Szumowski? – To człowiek, który wykazał tak ogromną determinację i pracę, że w pewnym momencie było to ponad jego siły. Na pewnym etapie muszą się pojawiać inni ludzie, którzy mają może więcej energii. Gdyby min. Szumowski miał możliwość cyborgizacji, to dalej byłby ministrem zdrowia – komentuje gość Radia ZET.

RADIOZET/MA