Obserwuj w Google News

Ostatni superksiężyc w 2020 roku. Przed nami Kwiatowa Pełnia

2 min. czytania
06.05.2020 16:34
Zareaguj Reakcja

Superksiężyc w maju będzie ostatnią okazją do obserwacji tego zjawiska w 2020 roku. Zbliżająca się pełnia, nazywana także "Kwiatowym Księżycem" lub "Kwiatową Pełnią", będzie wyjątkowo jasna. Widok może nam niestety popsuć pogoda i utrzymujące się zachmurzenie.

Superksiężyc 2020
fot. Dag Sundberg /Getty

Superksiężyc to potoczna i astrologiczna nazwa Księżyca w pełni, znajdującego w syzygijnym perygeum swojej orbity. Księżyc osiąga wówczas najmniejszą odległość od Ziemi. Według danych NASA w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14 proc. większy i świeci do 30 proc. jaśniej niż w apogeum.

Superksiężyc na ogół możemy obserwować tylko raz w roku, jednak w 2020 mieliśmy okazję podziwiać niezwykłą pełnią już dwukrotnie. W tym tygodniu będziemy mieli ostatnią okazję.

Superksiężyc 2020. Kwiatowa pełnia. Kiedy można oglądać?

Kwiatowy Księżyc pojawił się na naszym niebie już 7 maja 2020 roku o godz. 12.45 czasu polskiego. To godzina, która uniemożliwiła nam obserwacje, jednak Superksiężyc będzie widoczny łącznie od 6 do 9 maja.

Tym razem przeszkodzić nam może pogoda i utrzymujące się zachmurzenie. Optymistyczne jest to, że od 6 maja pogoda ma się poprawiać, więc szanse, że uda nam się dokładnie zaobserwować Kwiatowy Księżyc, są spore.

Parokilometrowa asteroida minęła Ziemię. NASA: musimy ją nieustannie śledzić

Kwiatowy Księżyc. Skąd taka nazwa?

Nazwa majowej pełni Księżyca nawiązuje do wierzeń rdzennych Amerykanów, którzy zjawisko to łączyli z wiosennym rozkwitem roślin i wzrostem.

Niepokojące zjawisko nad Arktyką. "Pojawiła się nagle. To zły znak"

Jak podaje NASA, druga pełnia wiosny, była nazywana przez plemiona Algonquin z północno-wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych Księżycem Kwiatów z powodu obfitego kwitnienia roślin o tej porze roku. Inne nazwy to Księżyc Sadzenia Kukurydzy i Księżyc Mleczny.

RadioZET.pl/ NASA/ Space.com/ News.sky