Zamknij

Gwałtowne burze suną przez Polskę. Możliwe podtopienia i trąby powietrzne

11.05.2020 11:05
Gdzie jest burza? Radar burzowy online. 11 maja możliwe trąby powietrzne
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Burze będą dziś szaleć nad sporą częścią Polski. Oprócz wyładowań spodziewane są intensywne opady. Synoptycy ostrzegają przed możliwymi podtopieniami. IMGW wydał już alerty dla 7 województw. 

Nowy tydzień rozpoczynamy gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Do Polski wkracza arktyczne powietrze z północy, które zderzy się z ciepłym frontem, który utrzymywał się nad naszym krajem w ostatnich dniach. A to oznacza gwałtowne burze.

Zobacz także

Gdzie jest burza?

W poniedziałek wyładowaniom będą towarzyszyć intensywne opady deszczu i gradu do 2 centymetrów. Jest też niewielkie ryzyko powstania trąb powietrznych – ostrzegają Polscy Łowcy Burz. „Dodatkowo warunki będą sprzyjać tzw. zjawisku training storms, czyli pojawianiu się jednej burzy po drugiej nad tym samym terenem. Wtedy sumy opadu mogą być znacznie większe powodując podtopienia” – piszą.

Burze zaczną pojawiać się po południu. Będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim, a zaczną zanikać w godzinach wieczorno-nocnych. Obszar najbardziej narażony na wyładowania to Mazowsze, Warmia i Mazury, Podlasie, Opolszczyzna i Dolny Śląsk. Tam obowiązują dziś żółte alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W większości powiatów ostrzeżenia obowiązują do wieczora.

Oprócz tego dla południowej części Podkarpacia utrzymuje się ostrzeżenie przed silnym wiatrem. Ale wiać będzie w całej Polsce. Podczas burz wiatr może rozpędzać się do nawet 90 kilometrów na godzinę.

Radar burzowy online

Zobacz także

RadioZET.pl/IMGW/Polscy Łowcy Burz