Zamknij

Tajemnicze chmury nad Polską, internauci publikują zdjęcia. Co oznaczają?

24.06.2021 17:32
mammatus nad Polską
fot. Facebook: Crazy Nauka

Mammatusy, zwane także jako zjawisko mamma, to wypukłości znajdujące się w dolnej części chmury, wyglądem przypominające wymiona. Najczęściej pojawiają się one podczas przemieszania się szczególnie gwałtownych burz. W mediach społecznościowych internauci zaczęli publikować zdjęcia przedstawiające mammatusy nad Polską. Wyjaśniamy, skąd się biorą i co dokładnie zwiastują.

Mammatus to wypukłości znajdujące się w dolnej części chmury burzowej Cumulonimbus. Jak podkreślają Polscy Łowcy Burz, bardzo często towarzyszą gwałtownym burzom, jednak ich obecność na niebie może mieć miejsce również w momencie przechodzenia słabszych burz.

W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej zdjęć przedstawiających mammatus nad Polską. Zjawisko pojawiło się w czwartek 24 czerwca w godzinach popołudniowych i widziane jest w różnych częściach kraju.

Mammatus nad Polską. Co to jest i jak powstaje? Chmury bąbelkowe

Obecność mammatus związana jest z ruchem powietrza, który występuje w górnej warstwie troposfery. Tych nietypowych chmur nie da się pomylić z żadnym innym typem chmur. Charakteryzują się one specyficznym wyglądem, przypominającym wypustki, wymiona lub bąbelki. Mammatusy często są nazywane chmurami bąbelkowymi.

Wymiona, które widzimy na niebie, to kryształy lodu lub krople wody, powstające w czasie bardzo silnego napływu chłodniejszego powietrza nad ciepłe powietrze, które paruje i unosi się do góry. Para wodna następnie skrapla się tworząc specyficzne wymiona pod chmurą.

Warto podkreślić, że zjawisko to nie jest często, a specjaliści określają je nawet mianem fenomenu. Meteorolodzy nadal nie potrafią dokładnie opisać warunków w jakich mammatusy powstają. Zaobserwować je można u podstaw chmur Cirrus, Cirrocumulus lub Altostratus.

RadioZET.pl/ Polscy Łowcy Burz/ Lovenatura.pl/ Międzynarodowy Atlas Chmur, Państwowy Instytut Hydrologiczno-meteorologiczny, 1956