Zamknij

Pogoda. Wichura "Nadia" sunie do Polski. Uderzą burze śnieżne i huraganowe wiatry

27.01.2022 12:39

Od 27 do 30 stycznia pogoda w Polsce będzie niezwykle dynamiczna i niebezpieczna. W weekend do kraju dotrze niż Nadia, który przyniesie wichury oraz burze śnieżne. IMGW planuje wydać ostrzeżenia drugiego stopnia przez silnym wiatrem dla mieszkańców niemal całej Polski. 

Mapa pogodowa Polski
fot. IMGW

Pogoda w najbliższych dniach będzie kształtowana przez dwa niże, które znad Atlantyku przemieszczają się przez Skandynawię na wschód Europy. Do Polski sprowadzą dwa epizody wietrznej i niebezpiecznej aury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w prognozie zagrożeń planuje wydać "pomarańczowe" alerty przed bardzo silnym wiatrem.

Wichura "Nadia" sunie do Polski

Zamieszanie pogodowe rozpocznie niż Marie. W czwartek z północnego zachodu na południowy wschód będzie wędrować front ciepły, a tuż za nim chłodny. Będzie to skutkować dużym zróżnicowaniem opadów – od śniegu po deszcz ze śniegiem i deszcz. Dodatkowo zacznie wzmagać się zachodni wiatr, w porywach sięgający 90 km/h. IMGW wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia przed sztormem w środkowej strefie brzegowej. 

W piątek przelotny deszcz ze śniegiem będzie przechodzić w śnieg, którego najwięcej spadnie na południu kraju – w Karpatach możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej o kolejne 10-15 cm. Tam także niebezpieczne będą zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatura maksymalna wyniesie od 0 do 5 stopni Celsjusza. W nocy będzie jednak chłodniej, od -11 stopni na Podhalu do około 0 stopni na zachodzie i nad morzem. W wielu miejscach możliwe będzie oblodzenie.

W sobotę załamanie pogody sprowadzi głęboki niż Nadia z systemem frontów, którego ośrodek znajdzie się nad Skandynawią. W dzień z zachodu na wschód będzie wędrować front ciepły przynosząc opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz, a na południu także przejściowo deszcz marznący powodujący gołoledź. Stopniowo będzie wzmagać wiatr, w porywach nawet do 75-80 km/h. Kontrast termiczny będzie bardzo wyraźny: od -1 stopnia na południowym wschodzie do 9 stopni Celsjusza na północnym zachodzie. Wieczorem nad północno-zachodnią część Polski wkroczy aktywny front chłodny z porywami wiatru do 90 km/h.

imgw_0126-dynamiczna-pogoda-w-dniach-27-30.01.2022-zal.-4
fot.

Według prognozy pogody IMGW najgwałtowniejszych zjawisk należy spodziewać się w nocy z soboty na niedzielę i początkowo w niedzielę. Prognozowane są przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, opady krupy śnieżnej. Dodatkowo bardzo silne porywy wiatru do 90-110 km/h powodujące zawieje i zamiecie śnieżne. Ponownie w tym sezonie zimowym pojawią się burze śnieżne. Zrobi się niebezpiecznie na drogach i chodnikach. Po południu wiatr osłabnie, a na zachodzie pojawią się rozpogodzenia. Przejściowy spokój w pogodzie przyniesie dopiero poniedziałek.

loader

RadioZET.pl/IMGW