Obserwuj w Google News

Zielona Góra kompletnie zalana. Na ulicach pontony, "to armagedon"

Magdalena Kulej
2 min. czytania
30.06.2021 13:55
Zareaguj Reakcja

Zielona Góra stoi w wodzie. Po środowej burzy i ulewie zalane są samochody i piwnice, ulicami płyną rzeki. Podtopiony został też szpital tymczasowy. Lubuscy strażacy mają pełne ręce roboty. "Armagedon. Miasto zalało. Dziesiątki zalanych miejsc" - relacjonował w sieci prezydent Zielonej Góry.

Zielona Góra zalana
fot. Facebook @Lubuscy Łowcy Burz, @Janusz Kubicki

Zielona Góra zalana. Burza z ulewnym deszczem, która przechodzi w środę przez województwo lubuskie, błyskawicznie doprowadziła do podtopień. "Armagedon nad miastem. Miasto zalało. Takie opady to masakra. Burze i deszcz padający od kilku godzin sparaliżował miasto. Dziesiątki zalanych miejsc" - napisał na Facebooku prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

Nawałnica sparaliżowała niemal całe miasto. W sieci udostępniane są kolejne zdjęcia i filmy z miejsc, w których wody jest dosłownie po kolana. Internauci donoszą m.in. o mieszkańcach, którzy wsiadali do pontonu i pływali zalaną ulicą Wojska Polskiego. 

Zielona Góra zalana. Ulewa paraliżuje Lubuskie

W środę tylko do godziny 13 lubuska straż pożarna przyjęła około 140 zgłoszeń dotyczących skutków intensywnych opadów deszczu, a ich liczba wciąż rośnie. Najwięcej z nich wpływa z Zielonej Góry. W akcji są wszystkie jednostki, pomagają też ochotnicy. Interwencje strażaków dotyczą przede wszystkim wypompowywania wody z zalanych piwnic, ulic i niżej położonych terenów, gdzie spływa deszczówka.

Ale ze skutkami potężnych ulew walczą też strażacy w innych miejscowościach w regionie. Zalane są też m.in. Żary. Dużo pracy strażacy mają też w Sulechowie niedaleko Zielonej Góry. 

Prognoza pogody nie jest optymistyczna. W Lubuskiem lać może jeszcze co najmniej do godziny 18:00.

Redakcja poleca

IMGW ostrzegał przed ulewą

W środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu z burzami dla Lubuskiego. "Prognozowana wysokość opadów to od 20 mm do 40 mm. Deszczowi mogą towarzyszyć burze z porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie może padać grad" - pisał Instytut.

Potężna nawałnica nad Warszawą. Uderzyła ściana deszczu, wiatr przewracał ludzi

RadioZET.pl/PSP/PAP/Twitter