Zamknij

Bezpieczeństwo podczas imprez masowych? Ekspert: Potrzebna edukacja

Redakcja
23.05.2017 17:10
Ochrona
fot. East News

Po zamachu w Manchesterze Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie rekomenduje wprowadzenia w Polsce stopnia alarmowego. Centrum Antyterrorystyczne ABW w chwili obecnej nie posiada informacji świadczących o tym, że zamach w Manchesterze mógłby bezpośrednio wpłynąć na poziom bezpieczeństwa w Polsce - twierdzą przedstawiciele służb specjalnych.

Zobacz także

Przed nami cały sezon koncertów, festiwali czy studenckich juwenaliów w całym kraju. Co ich organizatorzy mogą zrobić aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom tych imprez ?

Oczywiście, mogą postawić więcej bramek czy wynająć większą liczbę ochroniarzy zabezpieczających przestrzeń imprezy, ale jak mówią eksperci, żadna profesjonalna ochrona czy służby, nie są w stanie w 100 proc. zagwarantować, że nie wydarzy się nic nieprzewidzianego.

Przypominają również, że zamachowiec z Manchester nie wszedł nawet na teren imprezy masowej (w tym przypadku hali widowiskowo-sportowej), ale poczekał aż ludzie wyjdą z koncertu.

Najważniejsza jest edukacja

- Dlatego najważniejsza jest edukacja społeczeństwa, każdego z nas - mówi mówi pułkownik rezerwy Biura Ochrony Rządu Robert Decyk.

Zobacz także

- Czy ktoś, kto idzie do kina, zastanawia się, gdzie jest wyjście ewakuacyjne? A gdy idę do pracy, to gdyby po drugiej stronie ulicy wybuchła strzelanina, to powinienem biec do przodu czy np. gdzieś się schować - dodaje.

Decyk zaznacza, że są to kwestie fundamentalne i że jako społeczeństwo potrzebujemy programów edukacyjne, które już na poziomie szkoły wpoją nam od dziecka pewne zachowania dotyczące bezpieczeństwa.

Zobacz także

W zamachu podczas koncertu Ariany Grande w Manchester Arena zginęły 22 osoby, a niemal 60 zostało rannych. Wśród ofiar są dzieci. Wybuch jest traktowany przez brytyjską policję jako atak terrorystyczny.

RadioZET.pl/MaG/MP