Zamknij

Pył saharyjski dotrze nad Polskę. Spadnie brudny deszcz

22.04.2019 11:20
Pył saharyjski dotrze nad Polskę. Spadnie brudny deszcz
fot. KAMIL KIEDROWSKI/REPORTER

Pył Saharyjski i burza piaskowa nad Polską. W ostatnim tygodniu kwietnia na Polskę mogą spaść brudne deszcze. Niecodzienne zjawisko pogodowe będzie efektem przemieszczania się pustynnego piasku znad Sahary. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na najbliższe dni synoptycy zapowiadają intensywne opady deszczu połączonego z drobnymi ziarenkami saharyjskiego pyłu. Oznacza to pojawienie się dużej ilości żółtej mazi na parapetach, oknach, balkonach i samochodach. 

Burza piaskowa ma dotrzeć nad południową Polskę w środę, 24 kwietnia. Dzień później pył saharyjski zacznie spadać na ziemię wraz z deszczem na terytorium całego kraju - informuje portal twojapogoda.pl. 

Burza piaskowa. Pył saharyjski w Polsce 

Saharyjski pył wędruje przez całą Europę. Piasek znad Sahary jest unoszony przez porywisty wiatr i przenoszony na północ, nad wodami Morza Śródziemnego w kierunku Hiszpanii i Włoch. Następnie dobrze na północ i wschód naszego kontynentu. 

Zawartość pyłu w powietrzu będzie kilkanaście razy mniejsza niż nad Saharą. Wystarczy to jednak, aby ziarenka piasku stały się tzw. jądrami kondensacji, na których osadzają się i łączą ze sobą krople wody. Gdy są na tyle duże, aby ostać się pionowym ruchom powietrza, tzw. prądom wstępującym, wówczas zaczynają opadać na ziemię w postaci tzw. brudnego deszczu

TWOJAPOGODA.PL

Pył saharyjski nie jest uciążliwy i można go bardzo szybko zmyć. Zjawisko nie jest szkodliwe dla zdrowia.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 

RadioZET.pl/twojapogoda.pl