Zamknij

Kościół broni abp Jędraszewskiego po słowach o „tęczowej zarazie”

08.08.2019 11:23
Arcybiskup Stanisław Gądecki
fot. Jan BIELECKI/East News

Kościół broni arcybiskupa Marek Jędraszewskiego po słowach o „tęczowej zarazie”. Episkopat wydał oświadczenie, w którym przewodniczący KEP, arcybiskup Stanisław Gądecki prosi o „niedyskryminację”, również duchownych, w życiu publicznym. Apeluje też, by władze powstrzymały się od zmiany prawa na rzecz LGBT.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Episkopat odniósł się do fali krytyki, jaka spadła na arcybiskupa Jędraszewskiego. Na jednej z homilii mówił on o „dawnym zagrożeniu czerwoną zarazą, którą dziś zastępuje inna, tęczowa”. Krytyki nie szczędzili nie tylko przedstawiciele i sympatycy LGBT. Okazało się, że taka retoryka spotkała się z przychylnością prezydenta Andrzeja Dudy. Dziś Jędraszewskiego broni polski Episkopat.

Zobacz także

W oświadczeniu przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego czytamy o „szacunku dla osób, który nie może jednak prowadzić do akceptacji ideologii, która prowadzi do rewolucji w zakresie społecznych obyczajów i międzyosobowych relacji.

Ta rewolucja w obyczajach i moralności — podkreśla papież Franciszek — często wymachuje „flagą wolności”, ale w rzeczywistości przyniosła dewastację duchową i materialną niezliczonym ludzkim istotom, szczególnie najbardziej narażonym (Watykan, 17.11.2014).

abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w oświadczeniu ws. LGBT+

Gądecki zaapelował do władz samorządowych o „niepodejmowanie decyzji, które – pod pozorem przeciwdziałania dyskryminacji – skrywałyby ideologię zaprzeczającą naturalnej różnicy płci mężczyzn i kobiet”. Chodzi oczywiście o odniesienie do warszawskiej karty LGBT+ podpisanej w lutym tego roku przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. Od posłów i rządu oczekuje zaś zatrzymania „dalekosiężnych planów środowisk LGBT+”

Przewodniczący KEP nie odniósł się do bulwersujących słów metropolity krakowskiego, ale uznał, że to on jest ofiarą.

Fala krytyki, która dotknęła metropolitę krakowskiego, arcybiskupa i profesora, a także reakcje pracodawców wobec osób wyrażających swoją dezaprobatę wobec ideologii LGBT+, świadczą o zakorzenionym w pewnych środowiskach totalitaryzmie światopoglądowym, polegającym na usuwaniu poza sferę obszaru wolności ludzi myślących inaczej. Do wszystkich ludzi dobrej woli apeluję więc o stosowanie zasady niedyskryminacji w publicznej dyskusji nie tylko wobec zwolenników wspomnianej ideologii, ale o dopuszczenie na równych prawach do debaty także jej przeciwników.

przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Pełne oświadczenie KEP znajduje się pod linkiem: episkopat.pl/przewodniczacy-episkopatu-o-lgbt-szacunek-do-osob-nie-moze-prowadzic-do-akceptacji-ideologii/

RadioZET.pl/Episkopat.pl