Zamknij

14-latek ma zapalenie mózgu. „Dziecko nie było szczepione”

19.06.2019 15:41
14-latek ma zapalenie mózgu. „Dziecko nie było szczepione”
fot. Kamil Krukiewicz/REPORTER

14-letni chłopiec z Giżycka trafił do szpitala w Olsztynie z zapaleniem mózgu, które jest wynikiem zachorowania na odrę. To od bardzo wielu lat pierwszy przypadek w województwie warmińsko-mazurskim tak poważnego powikłania tej zakaźnej choroby

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku 

Od początku roku na Warmii i Mazurach łącznie zanotowano już 49 podejrzeń lub zachorowań na odrę, w tym tylko w powiecie giżyckim 19, a w olsztyńskim 10. Potwierdzonych laboratoryjnie zostało 21 zachorowań, pozostałe zgłoszenia są badane.

Dziecko nie było szczepione, bo miało przeciwskazania. 14-latek miał kontakt z osobą zakażoną, czyli z siostrą [...], doszło do zakażenia. Pojawiły się objawy, a potem komplikacje. Dziecko leży w szpitalu z podejrzeniem zapalenia mózgu.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie dr Janusz Dzisko

Jak wskazał, przeciwskazania do szczepień mogą mieć osoby na lekach immunosupresyjnych, osoby, które są przygotowywane do przeszczepów albo po przeszczepach. „Aby zapewnić im bezpieczeństwo życia, staramy się zaszczepić wszystkich wokół, aby żadna z osób nie mogła być wektorem zakażenia w stosunku do osoby niezaszczepionej” – podał dr Dzisko. Ocenił, że gwałtownie wzrastająca liczba przypadków odry wobec faktu wielu odmów rodziców przekreśla odporność szczepienną.

Dyrektor warmińsko-mazurskiego sanepidu zapowiedział wysłanie w środę do dyrektorów szpitali pisma, w którym apeluje o zaszczepienie pracowników.

Odra – co to za choroba? Objawy

Odra to choroba zakaźna wywoływana przez wirus. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Charakterystycznymi objawami odry są: gorączka, ból gardła, kaszel, światłowstręt, mogą pojawić się duszność, sinica, przyspieszenie tętna, charakterystyczna senność i apatia (dziecko „przesypia” odrę), której nie można lekceważyć, wysypka, która najpierw obejmuje twarz oraz okolicę za uszami, a następnie lokalizuje się na skórze szyi, górnej części klatki piersiowej i pleców, aż w końcu obejmuje cały tułów i kończyny. Charakter wysypki stopniowo się zmienia.

Zobacz także

Typowe objawy odry występują zwykle od 9 do 14 dni od momentu zakażenia, a zakaźność obejmuje 5 dni przed pojawieniem się wysypki oraz 4 dni po jej ustąpieniu. Dziecko chorujące na odrę powinno przyjmować dużo płynów i przede wszystkim jak najwięcej odpoczywać. Odra u osób dorosłych obecnie zdarza się coraz częściej, a jej objawy są zbliżone do tych występujących u dzieci. Dużą rolę odgrywa tutaj wiek pacjenta – im jest on starszy, tym przebieg odry cięższy i groźniejszy dla zdrowia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:   Wysokie kary dla rodziców, którzy nie szczepią dzieci 

RadioZET.pl/PAP