Zamknij

Nuncjatura ukarała kard. Gulbinowicza za pedofilską przeszłość

06.11.2020 13:13

Stolica Apostolska ukarała dyscyplinarnie kardynała Henryka Gulbinowicza, oskarżanego o molestowanie seksualne. Hierarcha ma zakaz używania insygniów biskupich, nie będzie przysługiwał mu honorowy pogrzeb w katedrze. Ma też wpłacić „odpowiednią sumę pieniędzy” na rzecz ofiar pedofilii w kościele.

Henryk Gulbinowicz
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Kardynał Henryk Gulbinowicz został ukarany przez Stolicę Apostolską – donosi polska Nuncjatura. 

Przypomnijmy, oskarżenie pod adresem kardynała skierował poeta z Wrocławia. W 2019 roku, już po emisji pierwszego z filmów braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”, Karol Chrum oświadczył, że był ofiarą jego molestowania na początku lat 90.

Zobacz także

Kardynał Gulbinowicz ukarany przez Stolicę Apostolską. Za pedofilską przeszłość

Stolica Apostolska uznała „winy przeszłości” Gulbinowicza. Karząc dyscyplinarnie emerytowanego hierarchę, zakazała mu używania insygniów biskupich.

Zobacz także

Gulbinowicz będzie także pozbawiony przywileju pochówku w katedrze. Ma zakaz uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji lub spotkaniu publicznym.

Watykan zobowiązał go do wpłacenia pieniędzy na rzecz ofiar nadużyć seksualnych. Chodzi o darowiznę na rzecz Fundacji św. Józefa, powołanej przez Episkopat w celu walki z pedofilią w kościele.

Terlikowski: Będzie działo się więcej

Przełomowy wyrok skomentował na gorąco katolicki publicysta Tomasz Terlikowski. Nawołujący do twardego rozliczenia Kościoła z pedofilii określił decyzję Nuncjatury jako "trzęsienie ziemi".

- Układ Gulbinowicza zresztą w ogóle jest w rozsypce. Najpierw usunięcie biskupa Edwarda Janiaka (wychowanek kardynała i biskup pomocniczy wrocławski), potem dochodzenie wszczęte wobec arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia (sekretarz i kierowca Gulbinowicza za czasów jego posługi w Białymstoku), i aż nie sposób nie zadać pytania, co dalej (...) Dzieje się, i wiele wskazuje na to, że będzie działo się więcej - napisał na Facebooku Terlikowski.

RadioZET.pl/ Nuncjatura.pl/